Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerinde seyahati kolaylaştırması planlanan dijital Covid-19 Sertifikası’na onay verdi. Uygulama 1 Temmuz’da başlayacak.

Avrupa Parlamentosu’ndan (AP), Avrupa Birliği (AB) içinde seyahat etmeyi kolaylaştıracak dijital Covid-19 Sertifikası’na onay çıktı. AP’de yapılan oylamada, AB ülkelerinde geçerli olacak Covid-19 Sertifikası’nın kullanımı oy çokluğuyla kabul edildi.

AB üyesi ülkelerin onayından sonra 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi beklenen uygulama, AB içindeki seyahatleri yeniden kolaylaştırması hedefleniyor.

AŞI, TEST GİBİ BİLGİLER YER ALACAK

“Aşı kimliği” olarak da adlandırılan dijital sertifikada kişilerin hangi aşıyı oldukları, yaptırdıkları koronavirüs testlerinin sonuçları ve Covid-19’a yakalandıysa hastalığı atlattığını kanıtlayan bilgiler yer alacak.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Avrupa parlamenteri Peter Liese, sertifikanın bu yazın en önemli parçası olacağını söyledi. Liese, “Böylece seyahat dalgasının geçen yıl olduğu gibi yeni bir enfeksiyon dalgasına yol açmayacağını güvence altına alabileceğiz” diye konuştu. AB Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Komiseri Didier Reynders de sertifikanın AB vatandaşlarının dolaşım özgürlüğünü yeniden sağlayacağına dikkat çekti.

ŞİMDİYE KADAR 1 MİLYON AB VATANDAŞI ALDI

AB ülkelerinde henüz uygulama yürürlüğe girmemiş olsa da sertifikalar hazırlanmaya başladı. AB Komisyonu’nun verdiği bilgilere göre yaklaşık 1 milyon AB vatandaşı Covid-19 Sertifikası’nı şimdiden aldı.

Sertifikada Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılara yer verilecek. Bu aşılar şu anda BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Rusya’nın Sputnik V ve Çin menşeli Sinovac şirketinin ürettiği CoronaVac aşıları Avrupa’da kullanım izni alabilmek için EMA’ya başvuruda bulunmuştu. Bu iki aşı için değerlendirme süreci devam ediyor.

AP’deki oturumda çok sayıda parlamenter, aşılı ve aşı olmak için sırada bekleyen kişiler arasında ayrımcılık olmaması için korona testlerinin ücretsiz olmasını istedi. Bu taleple ilgili bir karar alınmadı. Ancak AB Komisyonu daha önce testlerin finansmanı için 100 milyon euro ayırdığını açıklamıştı.