Avrupa’da gün geçtikçe artan sosyal adaletsizliğe karşı Belçika İşçi Partisi (PVDA) içinde mücadele veren Trabzonlu Ayşe Yiğit, partisi tarafından senatör olarak atandı.

Trabzon Çaykara doğumlu Ayşe Yiğit, Belçika İşçi Partisi PVDA tarafından Belçika senatosuna seçildi. Yiğit, 26 Mayıs’taki genel seçimlerde aldığı başarılı sonuçlara rağmen milletvekili seçilememişti. Ülke çapında sandalye sayısını 8’den 43’e yükselten Belçika İşçi Partisi, yabancı kökenli bir kadın siyasetçiyi senatör olarak atayarak ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelenin ve kadın erkek eşitliğinin önemine vurgu yaptı.

YABANCI DÜŞMANLIĞINA TEPKİ

Aşırı sağın güçlendiği, ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının arttığı bir siyasi ortamda, göçmenlerin sorunlarını bilen ve bunlara sahip çikan bir siyasetçinin senatör olarak atanması umut verici bir gelisme olarak karsılandı. Yiğit, 12 temmuzdaki yemin töreninin ardından senatodaki görevine başladı.

HALKIN YANINDA BİR PARTİ

Ayşe Yiğit, ”PVDA, gerek işyeri ve mahalle çalışma grupları gerekse ücretsiz sağlık merkezleriyle insanların yanında, sorunlara onlarla birlikte çözüm arayan bir parti,” dedi. “Seçim kampanyamız süresince vurguladığım gibi, insanların günlük yaşamlarının gerçekliğini bilen bir siyasetçi olarak sokağın sesini senatoya taşıyacağım. Sosyal adaletsizlikle ve ayrımcılıkla mücadele edecek, uluslararası barış ve dayanışmayı gündemde tutacağım” dedi.