Bu yıl 65’incisi Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleştirilen Eurovision 2021 finali Türkiye saati ile 22.00’de başladı.

Geçtiğimiz yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal edilen Eurovision 2021, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında Hollanda’da gerçekleşiyor. Eurovision 2021, Türkiye saatiyle saat 22.00’de “Eurovision Song Contest” resmi YouTube hesabı üzerinden canlı yayında takip ediliyor.

Türkiye, TRT Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamayla 2013’ten beri Eurovision’a katılmıyor. Eurovision resmi sitesinde Türkiye’nin şarkı yarışmasına son kez 2012’de katıldığını, TRT’nin çekilme kararı aldığını açıklamıştı. Eurovision, TRT’nin Avrupa Yayın Birliği’nin bir üyesi olmaya devam ettiğini, istediği zaman yarışmaya yeniden katılma hakkı olduğunu belirtmişti.

EUROVISION 2021 FİNALDE HANGİ ÜLKELER YARIŞIYOR?

Perşembe akşamı Rotterdam’daki Ahoy Gösteri Merkezi’nde, 3 bin 500 izleyicinin katılımıyla gerçekleştirilen ikinci yarı final elemesinde Arnavutluk, Bulgaristan, Finlandiya, Yunanistan, İzlanda, Moldova, Portekiz, San Marino, Sırbistan ve İsviçre finale yükseldi. Salı günü yapılan yarı final elemesinde de Norveç, İsrail, Rusya, Azerbaycan, Malta, Litvanya, Kıbrıs, İsveç, Belçika ve Ukrayna finalde yarışma hakkı kazanmıştı.

Ev sahibi Hollanda ile beş büyük Eurovision ülkesi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere bu akşamki finale doğrudan katılıyor.

Programı izlemek için: