Koronavirüse karşı aşılamanın başladığı Fransa’da Sağlık Bakanı Veran, “Aşılamada milletvekillerine öncelik verilmeyecek, sıramızı bekleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı başlatılan aşılama kampanyasında seçilmiş yetkililere öncelik verilmeyeceğini duyurdu.
Hükümetin aşılama stratejisi konusunda ulusal meclisi bilgilendiren Veran, “Örnek olmak sıranızı beklemek demektir” ifadelerini kullandı.

“SIRAMIZI BEKLEYECEĞİZ”

Euronews Türkçe’den Faruk Can’ın aktardığı habere göre, kendisinin de doktor olduğunu hatırlatan Veran, sağlık bakanı olsa da 50 yaşının altında olduğu için aşı olmayacağını ve sırasını bekleyeceğini söyledi.
Mecliste üst düzey görevlilerin öncelikli olarak aşılanıp aşılanmayacağı sorusuna Veran “50 yaşının altındaki sağlık çalışanlarına aşılama başladığında ben de olacağım” yanıtını verdi. Veran, sakin bir şekilde sıranın beklenerek halka örnek olunacağını vurguladı.
Veran ayrıca, Ocak sonuna kadar 1 milyon kişinin aşılanması hedefine ulaşacaklarını belirtti.
Avrupa Birliği’nde Pfizer/BioNTech aşısına onay verildikten sonra başlayan aşılama kampanyasında Fransa diğer ülkelerin bir hayli gerisinde kaldığı için eleşirilerin hedefi haline gelmişti. Sonrasında aşı kapsam 50 yaşın üzerinde ya da risk grubunda olan sağlık çalışanları, itfaiye ve ilk yardım ekipleri ile evde bakım yapan görevlilerini kapsayacak şekilde genişletildi.
Pazartesi akşamı itibariyle ilk doz aşısı yapılan 138 binden fazla kişiden sadece 27 bini öncelik sırasında olan huzurevi sakini oldu.