İzmir depreminin ardından Fransa İçişleri Bakanı Dermanin, “Türkiye’nin yanındayız, acil yardım gönderebiliriz” derken Yunanistan Dışişleri Bakanı  Dendias da “desteğe hazırız” mesajı verdi.

Ege Denizi’nde meydana gelen, Türkiye ve Yunanistan’da hissedilen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Fransa’dan Türkiye’ye destek mesajı geldi.

“ACİL YARDIM GÖNDEREBİLİRİZ”

Fransa içişleri Bakanı Gerald Darmanin yaptığı açıklamada, “Acil yardım gönderilebiliriz, Türkiye ve Yunanistan’ın yanındayız” dedi.
Darmanin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Az önce güçlü bir deprem Türkiye’yi ve Yunan adalarını vurdu. Fransa, bu zor imtihanda Türk ve Yunan halklarının yanında. Ülkelerin hükümetleri dilerse, Fransız acil yardımını anında gönderebiliriz” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN: DESTEĞE HAZIRIZ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Dışişlerinden konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nu aramış ve geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. İki Bakan ihtiyaç olması halinde karşılıklı yardım ve desteğe hazır oldukları ve temasta kalacakları hususunda teyidleşmişlerdir.” ”