Fransa Başbakanı Jean Castex, sokağa çıkma yasağı kararında geri adım atılmayacağını belirterek, “Her 30 saniyede bir Covid-19’a yakalanan bir kişi hastanelik oluyor” ifadelerini kullandı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, ülkede her 30 saniyede bir kişinin koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hastaneye yattığını açıkladı. Tepki çeken sokağa çıkma yasağıyla ve diğer koronavirüs önlemleriyle ilgili konuşan Castex, tedbirlere uyma çağrısında bulundu.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARINDA GERİ ADIM ATILMAYACAK”

Kamu televizyonu TF1’e açıklamalarda bulunan Fransa Başbakanı, hükümetin, tepkilere neden olan sokağa çıkma yasağı kapsamında alınan kararlardan geri adım atmayacağını belirtti. Castex halktan, özellikle esnaftan Covid-19 tedbirlerine uymakta ısrarcı olmaları çağrısında bulundu.
AA’nın aktardığı habere göre Castex, Avrupa’da ve Fransa’da Covid-19 vaka sayısının oranında büyük artış yaşandığına dikkat çekerek, “Salgından bu yana 37 bin vatandaşımızı kaybettik. Her 30 saniyede bir -içlerinde yaşlı olmayanlar da var- Covid-19’a yakalanan 1 kişi hastanelik oluyor” ifadelerini kullandı.

“YOĞUN BAKIN ÜNİTELERİ 15 GÜN İÇİNDE DOLABİLİR”

Ülkede yoğun bakım ünitelerinin, gerekli adımlar atılmasa 15 günde dolacağı uyarısında da bulunan Castex, halihazırda yoğun bakım ünitesine bağlı 3600 kişi sayısının Kasım ayı içerisinde 6 bin civarına çıkacağını aktardı.
Fransa Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Fransa’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 37 bin 19’a yükseldi. Ülkede vaka sayısı son 24 saatte 46 bin 290 artışla 1 milyon 413 bin 915’e çıktı.