Fransa’daki bir vizon çiftliğinde koronavirüse rastlandı. Salgına yakalanan vizonlardan bin tanesi devlet tarafından öldürüldü.

Fransa devleti, bir çiftlikte koronavirüse rastlanmasının ardından çiftlikteki 1000 vizonun öldürüldüğünü açıkladı.

DEVLET KARARIYLA ÖLDÜRÜLDÜLER

Avrupa’da vizon çiftliklerinde yayılan koronavirüs haberlerine bir yenisi daha eklendi. Fransa, bazı vizon çiftliklerinde koronavirüse rastlandığını açıkladı. Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, Eure-et-Loir bölgesindeki bir çiftlikte yetiştirilen vizonlarda Covid-19 görülmesi nedeniyle bin tanesinin öldürülüğü belirtildi. Vizonlardan elde edilen ürünlerin imha edildiğinin de ifade edildiği açıklamada, ülkedeki diğer 3 vizon çiftliğinde virüs tespit çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

AVRUPA’DAKİ VİZONLARDA OLDUKÇA YAYGIN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Danimarka başka olmak üzere ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’teki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda Covid-19 tespit edildiğini duyurmuştu. Vizonlarda rastlanan Covid-19 türünde, daha önce gözlemlenmeyen mutasyon oluşumuna rastlanmıştı. Danimarka’da çiftliklerdeki vizonların itlaf edilmesinin yasal dayanağının bulunmadığı gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olan Tarım Bakanı Mogens Jensen görevinden istifa etmişti.