Fransa’da yurttaşlar ilk turu 15 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ikinci turu için bugün sandık başına gitti. Seçimlerin ilk turunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi başarısız sonuçlar almıştı. Bugün en büyük çekişmenin Paris’te yaşanması bekleniyor.

Fransa’da yurttaşlar koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin devam etmesine rağmen ilk turu 15 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ikinci turu için bugün sandık başına gitti. Yerel seçimlerin ilk turunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüş Hareketi başarısız sonuçlar almıştı. Bugün en büyük çekişmenin Paris’te yaşanması bekleniyor. Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi Paris dışında ülkenin en büyük kentleri Marsilya ve Lyon’da ilk turda sonuç alamamıştı. İlk turda yüzde 50’nin üzerinde oy alan belediye başkanı ikinci turda yer almıyor.

İLK TURDA KATILIM YÜZDE 44.3’TE KALMIŞTI

Fransa’da birinci turu 15 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin ikinci turu yaşanan salgın nedeniyle 3 ay sonra 28 Haziran’da yapılıyor. İlk seçim turundan bir gün sonra Koronavirüs salgınından kaynaklı olarak 16 Mart’ta ülke genelinde karantina sürecine giren Fransa’da bugün 6 yıl süresince kentlerini, kasabalarını yönetecek belediye başkanları belirlenecek.

GÖZLER BÜYÜK ÇEKİŞMENİN YAŞANDIĞI PARİS’TE

2014 tarihinde yapılan yerel seçimlere katılım oranı % 44,3, oy kullanmayanların oranı ise %63,5 olmuştu. Bu dengenin değişmesi pek beklenmiyor. Seçimlerin en merak edilen kentlerinin başında hiç kuşkusuz Başkent Paris geliyor. Öte Lille, Lyon, Marseille, Toulouse, Strasbourg ve Montpellier gibi büyük şehirlerde de seçim sonuçları merakla bekleniyor.
Paris’te ikinci defa belediye başkanlığı için aday olan Anne Hidalgo’nun yanı sıra iktidardaki Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi’nden Agnes Buzyn ve Sarkozy’nin 2007 tarihinde Adalet Bakanlığı’na getirdiği göçmen ve müslüman kadın Rachida Dati de sandıktan başkan olarak çıkmaya çalışacak. Seçimlere öğlen saatlerindeki katılımın ise 2008 ve 2014’e göre düşerek 15,29 olarak gerçekleştiği açıklandı.