Hollanda ve Belçika’daki koronavirüs hastası iki kişinin, iyileştikten birkaç ay sonra yeniden koronavirüse yakalandıkları ortaya çıktı. Uzmanların bu iki vakanın istisna olup olmadığını araştırdığı aktarıldı.

Hong Kong’da 33 yaşındaki bir erkeğin 4 ay sonra ikinci kez koronavirüse yakalandığının ortaya çıkmasının ardından, benzer bir durumun Hollanda ve Belçika’da da saptandığı açıklandı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Danışmanı virolog Marion Koopmans, Hollanda’da bağışıklık sistemi güçsüz olan yaşlı bir hastanın, birkaç ay içinde ikinci kez enfeksiyon kaptığını söyledi.
Belçika’nın Leuven kentinde ise 3 ay önce Covid-19 tedavisi gören bir kadın hastanın, tekrar koronavirüse yakalandığı belirlendi.

“İLK SEFERDEKİ ANTİKORLAR, İKİNCİ ENFEKSİYONU ÖNLEMEK İÇİN YETERLİ OLMAZ”

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, kamu yayıncısı VRT’ye konuşan Belçikalı virolog Marc Van Ranst, Hollanda ve Belçika’da ortaya çıkan tekrar enfeksiyonların istisna olup olmadığının hala belirsiz olduğunu aktardı.
Belçikalı kadın hastanın koronavirüse ilk yakalandığı sırada şikayetlerinin hafif olduğuna işaret eden Van Ranst, “Hafif seyreden vakalarda vücut, daha az antikor üretir. İlk seferdeki antikorlar, ikinci enfeksiyonu önlemek için yeterli olmaz” diye konuştu.
Belçikalı uzman, tekrar eden enfeksiyon kurbanlarının, koronavirüse karşı daha duyarlı olabileceğini ve 6-7 ay sonra yeniden hastalanabileceklerini savundu.

“ŞİDDETLİ ŞİKAYETLERİ OLAN HASTALARIN ANTİKOR SAYISI DAHA YÜKSEK”

Virolog Marion Koopmans da, Hollanda Televizyonu’a (NOS) yaptığı açıklamada, WHO tarafından, koronavirüs hastalarının yeniden enfeksiyona maruz kalmasının beklendiğini, ancak şimdiye kadar buna ilişkin bir kanıt bulunamadığını söyledi.
Koopmans, enfeksiyon sonrası hastaların ürettiği antikor miktarında büyük farklılıklar saptandığını vurgulayarak, daha şiddetli şikayetlere sahip hastaların antikor sayısının yüksek olduğuna işaret etti. Hollandalı uzman, “Antikor oluşturmuş olmanız, virüse karşı bağışık olduğunuz anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.
WHO Danışmanı Koopmans, tekrar eden koronavirüs vakalarının dikkatlice araştırılarak, daha çok sayıdaki insanda daha sık ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenmesini istedi.
Koronavirüs enfeksiyonlarının hepsinin farklı bir genetik koda sahip olduğunu vurgulayan Koopmans, daha büyük bir hasta grubunun uzun süre izlenerek, virüsün hangi genetik koda sahip olduğunun belirlenmesini önerdi.