Fransa’da 2016 yılında polis aracında ölen siyahi Adama Traore için Paris Adliye binasında görülen dava sırasında gösteri düzenlendi. Yüzlerce kişi, polis şiddetine tepki gösterirken, polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından birçok ülkede ırkçılık karşıtı gösteriler düzenlenmeye başladı.
Fransa’da da Paris’in kuzey banliyösünde 2016 yılında 24 yaşındaki Adama Traore adlı siyahi, jandarma tarafından karakola götürülürken araçta hayatını kaybetmişti. Aynı yıl yapılan açıklamada Traore’nin kalp rahatsızlığı bulunduğu ve polis aracında geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklanmıştı. Traore’nin ailesi ise adli rapora itiraz etmişti.
Sputnik’in aktardığı habere göre, Traore’nin kız kardeşi Assa’nın çağrısı üzerine dün Paris Mahkemesi’nde görülen dava sırasında Paris Adliyesi önünde toplanan bir grup, hayatını kaybeden Traore için anma ve polis şiddetine karşı gösteri düzenledi.

SARI YELEKLİLER DE DESTEK VERDİ

​Polis şiddetini kınamak için Paris Mahkemesi’nin önünde toplanan gruba, sarı yelekliler de destek verdi. Anma töreni eylem şeklinde başlarken, eyleme katılanlar “Adalet yok, barış yok”, “Adama Traore için adalet istiyoruz” sloganları attı. Benzer gösteriler Marsilya şehrinde de düzenlendi.
Fransa’da 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasak olduğu halde 24 yaşında polis aracında ölen siyahi genç için toplanan bir grup ise çevredeki çöp tenekelerini ateşe verdi. Göstericiler ellerine geçirdiklerini polise atarken, Paris çevre yolunu da bir süre trafiğe kapattı.