İspanya’da, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezasından dolayı 16 Şubat’ta tutuklanan rap sanatçısı Pablo Hasel’in serbest bırakılması için yapılan eylemler tüm şiddetiyle devam ediyor. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı eylemlerde sert çatışmalar yaşanıyor.

Başta Katalonya bölgesinin Barselona, Girona ve Lleida gibi büyük kentleri olmak üzere ülke genelinde pek çok kentte yapılan Pablo Hasel’e destek eylemleri, Bask bölgesine de yayıldı. Eylemlerin en şiddetli geçtiği Barselona’da eylemler gece boyu devam etti.
İspanyol basınında polis kaynaklı olarak verilen haberlerde, Katalonya’daki gösterilerin 6 günlük bilançosunda 107 kişinin gözaltına alındığı, 82 kişinin yaralandığı duyuruldu. Gözaltındakilerin büyük çoğunluğu çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakıldı. Bilbao’da “çevreye zarar verme ve polise saldırı” gerekçesiyel 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

KRAL’A HAKARET ETMİŞTİ

Twitterda ve şarkılarında kullandığı bazı ifadelerden dolayı “terörizmi yüceltmek”, “Kral’a ve devletin kurumlarına hakaret” etmekle suçlanan rap sanatçısı Pablo Hasel, 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.  Hasel, “bir davada şahidi tehdit ettiği” iddiasıyla da 2,5 yıl hapis cezası aldı. Hasel’in 16 Şubat’ta tutuklanarak cezaevine konulmasının ardından ülke genelinden eylem yapıldı.

İSPANYA SOLU SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYOR

İspanyol rap sanatçısının cezaevine girmesi, “demokrasi ve ifade özgürlüğü” tartışmaları başlattı. Başta sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos olmak üzere pek çok sol grup, Hasel’in serbest bırakılmasını istiyor. Hükümetin büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve Başbakan Pedro Sanchez ise eylemcileri suçlayarak, polisin sert müdahalesine destek veriyor.