İspanya’da Covid-19 nedeniyle ilan edilen OHAL 9 Mayıs’a kadar uzatıldı. Yasalar gereği OHAL en fazla 15 gün geçerli olurken ülke demokrasi tarihinde ilk kez, meclisin onayıyla 6 ay geçerli olacak şekilde OHAL ilan edildi.

İspanyol Meclisi, sol koalisyon hükümeti tarafından koronavirüs (Covid-19) salgınındaki yüksek vaka artışlarına önlem olarak ilan edilen olağanüstü hali (OHAL) 9 Mayıs tarihine kadar uzattı.
OHAL’in uzatılmasıyla ilgili mecliste yapılan oylamada 350 milletvekilinden 194’ü “evet”, 99’u “çekimser” ve 53’ü “hayır” oyu kullandı.

“ÖNÜMÜZDE ÇOK DAHA ZOR AYLAR VAR”

AA’nın aktardığı habere göre, ayrıca Başbakan Pedro Sanchez’in iki ayda bir genel kurulda Covid-19 ile ilgili gelişmeler konusunda meclisi bilgilendirmesi için ek karar alındı.
Oylama öncesinde konuşan Sağlık Bakanı Salvador İlla, “Zaman, önlemleri hafifletme zamanı değil. Önümüzde çok daha zor aylar var” ifadelerini kullandı.
“Olağanüstü hal gerekli, çünkü çok endişe verici bir durumla karşı karşıyayız” ifadesini kullanan İlla, uzun ve geçmiş yıllardan farklı bir kışın kendilerini beklediğini ifade etti.

İLK KEZ MECLİS ONAYIYLA 6 AY SÜREYLE OHAL İLAN EDİLDİ

İspanya’da yasalar gereği OHAL en fazla 15 gün geçerli olurken ülke demokrasi tarihinde ilk kez meclisin onayıyla 6 ay geçerli olacak şekilde OHAL ilan edildi.
Salgından dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran arasında OHAL ilan eden İspanya, bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilmiş, okul, bar, restoran ve mağazalar kapatılmıştı.
İkinci kez ilan edilen ve 25 Ekim’den itibaren geçerli olan OHAL’de ise ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirilerek, en fazla 6 kişiye kadar toplanma izni verildi.
Hükümet, serbest dolaşım kısıtlamaları ile diğer ek önlemlerde yetkiyi şimdilik özerk yönetimlere bırakıyor.
Sağlık Bakanlığı’nın dün açıkladığı son verilerine göre Covid-19’da ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 136 bin 503’e çıkarken, salgından 35 bin 466 kişi hayatını kaybetti.