Almanya’nın başkenti Berlin’de koronavirüse yönelik tedbirleri ve aşı çalışmalarını protesto eden binlerce kişi sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Almanya’da koronavirüse karşı devletin aldığı tedbirleri ve devam eden aşı çalışmalarını protesto eden binlerce kişi sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“SALGINLA MÜCADELEYE HERKES KENDİSİ KARAR VERMELİ”

Koronavirüs salgınının Avrupa’da en fazla vakaya sebep olduğu ülkelerden biri olan Almanya’da tedbirlere yönelik protestolar devam ediyor. Devlet tarafından alınan önlemlerin bireysel özgürlükleri kısıtladığını savunan binlerce kişi başkent Berlin’de sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte ayrıca salgına karşı bilim dünyasının aşı üretme çabaları da eleştirildi. Eylemciler, salgına karşı mücadelenin kişisel bir karar olması gerektiğini ve aşı çalışmalarının bir an evvel durdurulmasını talep etti.

SOLCULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Sessiz Yürüyüş eylemine katılanlar, sol gruplar tarafından protesto edildi. Sessiz yürüyüş, karşı göstericiler tarafından gürültü yapılarak engellenmeye çalışıldı. Polis, iki grubun karşılaşmaması için yoğun güvenlik önlemleri alırken, iki grup arasında bariyer oluşturdu. Alınan güvenlik önlemlerine rağmen zaman zaman iki grubun karşı karşıya gelmesi ile gerilim arttı.
Öte yandan Berlin’de Çarşamba günü de koronavirüs önlemlerine karşı eylem düzenlenmişti. Göstericiler, eylemlerini önce Federal Meclis Binası Reichstag önünde yapacaklarını duyurmuş, İçişleri Bakanlığı meclisin güvenliğini gerekçe göstererek protestoya izin vermemişti. Bunun üzerine Reichstag’ın hemen bitişiğindeki Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen protestoda 77 polis yaralanmış, 365 kişi gözaltına alınmıştı. Berlin polisi, yıllar sonra ilk kez TOMA kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalışmıştı.