Kadınların kitlesel eylemlerle karşı çıktığı kürtaj yasağının yürürlüğe sokulması Polonya’da sokakları ısındırdı. Kadınların eylemleri 3. gününe girerken, Varşova Belediye Başkanı kadınları sokağa çıkmaya çağırdı.

Polonya’da aylardır gündemde önemli bir yer tutan kürtaj yasağı, 28 Ocak’ta yürürlüğe girince kadınlar yeniden eyleme geçti. Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski, kadınları kararı reddetmeye ve sokaklara çıkmaya çağırdı.
BBC’nin haberine göre, başkent Varşova’nın yanı sıra bir çok kentte protesto eylemleri düzenleniyor. Eylemlerde “Benim bedenim benim kararım”, “Hükümetim beni öldürüyor” ve “Devrimin rahmi vardır” gibi pankartlar taşınıyor.

İZİN VEREN KARAR İPTAL EDİLDİ

Polonya’da 1993 tarihli bir mahkeme kararı, “fetüste ciddi kusur olması” durumunda kürtaja izin veriyordu. Polonya’daki kürtaj vakalarının yüzde 98’inin bu karara dayandığı söyleniyor. İktidardaki sağcı Hukuk ve Adalet Partisi, bu kararı üyeleri iktidar tarafından atanmış olan Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, kürtaja kapı aralayan kararın Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi en üst mahkeme olduğu için bu karara itiraz edilemiyor.

SERT KÜRTAJ YASALARI

Polonya öteden beri Avrupa’nın en sert kürtaj yasaklarına sahip olan ülke olarak biliniyor. Ülke genelinde her yıl 2 bin kadar resmi kürtaj yapıldığı, yasa dışı olarak ise ülke içinde ve dışında yaptırılan kürtajların 200 bini bulduğu ifade ediliyor.