AVRUPA

Revize edilmiş Brexit anlaşması da reddedildi

İngiliz parlamentosu, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını revize edilmiş halini de reddetti. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan oylamada Brexit Anlaşması 242’ye karşı 391 oyla kabul edilmedi.

İngiliz parlamentosu, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını revize edilmiş halini de reddetti. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan oylamada Brexit Anlaşması 242’ye karşı 391 oyla reddedildi. Parlamento, anlaşmanın ilk halini ”tarihi” olarak nitelendirilen 230 oy farkla reddetmişti.

MAY: KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZ SORUNLARI ÇÖZMÜYOR

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasının ikinci kez reddedilmesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nden (AB) düzenli bir şekilde ayrılmanın en iyi sonuç olduğuna inanmaya devam ettiğini söyledi.
May, oylama sonrası yaptığı açıklamada, AB ile vardığı anlaşmanın mümkün en iyi anlaşma olduğunu savundu. May, “Parlamentonun, bu akşam aldığı karar karşısında derin bir üzüntü duyuyorum. İngiltere’nin AB’den bir anlaşma ile düzenli bir şekilde ayrılmasının en iyi sonuç olacağına inanmaya devam ediyorum” dedi.

Daha önce planlandığı şekilde çarşamba günü AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılığın, bunun reddedilmesi durumunda ise perşembe günü Brexit’in ertelenmesinin oylanacağına dikkati çeken May, bu oylamalardan çıkacak sonuçlara göre hükümet olarak gerekenleri yapacaklarını söyledi.

Yine de ayrılık için en iyi yolun bir anlaşmayla düzenli şekilde gerçekleşmesi olduğunu belirten May, “Ancak anlaşmasız ayrılık ya da Brexit’in ertelenmesine oy vermek karşı karşıya olduğumuz sorunları çözmüyor” dedi.

Erteleme kararının çıkması durumunda AB’nin açıklama bekleyeceğini belirten May, “Parlamento bu soruya cevap vermek durumunda kalacak. Ayrılık maddesinin işletilmesini geriye mi almak istiyor ya da bu anlaşmayla olmasa bile anlaşmalı bir şekilde mi ayrılık istiyor? Bunlar istenmeyen tercihlerdi. Ancak bugünkü karar neticesinde yüzleşilmek zorunda kalınacak” diye konuştu.

FRANSA: OYLAMANIN SONUCU ÜZÜNTÜ VERİCİ

Elysee Sarayı, İngiliz parlamentosunun Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.
“(Brexit) Çıkmazının çözümü ancak Londra’da bulunabilir” ifadeleri kullanılan açıklamada, Fransa’nın İngiliz parlamentosunda yapılan oylamanın sonucundan üzüntü duyduğu belirtildi.
Açıklamada, “Paris, İngiltere’nin güvenilir ve alternatif bir stratejisi olmadan Brexit tarihinin ertelenmesini hiçbir koşulda kabul edemez” denildi.

ALMANYA: DÜZENSİZ BREXİT İHTİMALİ ARTIYOR

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İngiliz Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetmesine ilişkin, “Bu kararla ‘anlaşmasız senaryoya’ daha fazla yaklaşıyoruz” dedi. Maas, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) İngiltere’nin talebi üzerine sunmuş olduğu geniş kapsamlı önerilere ve verdiği teminatlara rağmen İngiliz Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasına ikinci kez “hayır” oyu verdiğini anımsattı. “Açık söylemek gerekirse, bu kararla ‘anlaşmasız senaryoya’ daha fazla yaklaşıyoruz” değerlendirmesinde bulunan Maas, düzensiz bir Brexit ihtimalinin arttığına işaret etti.

AB KONSEYİ: ANLAŞMASIZ AYRILIĞA HAZIRLANIYORUZ

AB Konseyi sözcüsü Preben Aaman İngiliz parlamentosunda gerçekleşen oylama sonucundan üzüntü duyduklarını belirtti.
“Brexit’te anlaşma sağlanması için AB tarafı gereken her şeyi yaptı. Brexit kördüğümü sadece Londra’da çözülebilir” açıklamasında bulunan Aaman, AB’nin mevcut ayrılık anlaşmasını tedbir maddesiyle birlikte desteklediğinin altını çizdi.
Aaman, İngiltere’nin AB’den ayrılacağı 29 Mart’a sadece 17 gün kaldığına dikkati çekerek, “Bugünkü oylamayla anlaşmasız ayrılık ihtimali ciddi bir şekilde arttı. Anlaşmasız ayrılığa ilişkin hazırlığımızı yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İLAVE OYLAMALAR YAPILACAK

Parlamento bugün ”anlaşmasız ayrılık”, perşembe günü de ”Brexit tarihinin ertelenmesi” seçeneklerini oylayacak.
İngiltere’de parlamentoda çoğunluk daha önce yapılan bir oylamada ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğinin ortadan kaldırılması yönündeki bir önergeyi desteklemişti ancak önergelerin hükümetleri bağlayıcılığı bulunmadığından, hükümet bu seçeneği masada tutmayı sürdürmüştü.
Başbakan May, parlamentonun ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğiyle ilgili bu defa vereceği kararı uygulama sözü verdi. Hükümet, Brexit tarihi konusunda da ”kısa süreli” bir ertelemeden yana tavır alıyor. Başbakan May, muhtemel bir erteleme için haziran ayı sonunu işaret etmişti.

Parlamento, Brexit anlaşmasının ilk halini ”tarihi” diye nitelendirilen 230 oy farkla reddetmişti. İngiltere 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile AB’den ayrılma kararı almıştı.

THE GUARDIAN: MAY İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR MAĞLUBİYET

The Guardian, anlaşmanın 149 oy fark ile reddedilmesini “May için utanç verici bir mağlubiyet olarak değerlendirdi. May’in sunduğu ilk Brexit anlaşması rekor kıran 230 oy farkı ile reddedilmişti. The Guardian’ın haberine göre May’in kendi partisinden 75 kişinin anlaşmaya karşı oy kullandı. May, sonuç konusunda “hayal kırıklığına” uğradığını söyledi. Milletvekilleri bugün anlaşmasız Brexit seçeneğini tartışacak. May, bunun üzerine bir oylama yapılabileceğini belirtti.

THE TIMES: UMUTSUZLUĞA SÜRÜLDÜK

The Times, May’in anlaşmasının reddedilmesinin Birleşik Krallık’ı bir siyasi krize sürüklediğini yazdı. Habere göre Avam Kamarası bugün Birleşik Krallık’ın AB’den anlaşmasız ayrılıp, ayrılmaması konusunda bir oylama yapacak. Eğer milletvekilleri anlaşmasız Brexit’e karşı oy kullanırsa yarın Mart 29 olan Brexit tarihinin uzatılıp uzatılmaması konusunda oy kullanacak. Kabine bugün beklenenden erken bir saatte toplanacak. Ortada Muhafazakar Partilileri May’in istifa etmesini istediği iddiaları varken bu toplantının erkene çekilmesi dikkat çekti.

dokuz8HABER’i takip edin

Video