Çin’de başlayıp dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) her geçen gün salgın alanını genişletiyor. Sırbistan ve Vatikan’da da ilk koronavirüs vakaları görüldü.

Sırbistan Sağlık Bakanı Zlatibor Loncar, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini, söz konusu kişinin kısa süre önce Macaristan’dan geldiğini söyledi.
Bu arada, iki gün önce ilk Kovid-19 vakasının görüldüğü Slovenya’da ise virüs tespit edilen kişi sayısı 6’ya yükselirken, Hırvatistan’daki vaka sayısı 11’e çıktı.
Diğer bölge ülkelerinden Bosna Hersek’te 2, Kuzey Makedonya’da da 1 kişide virüs tespit edilmişti.

VATİKAN’DA İLK KORONAVİRÜS VAKASI

Papa Francis’in koronavirüs kapıp kapmadığı tartışmalarının yeni durulduğu Vatikan’da ilk vaka tespit edildi.
Günlerdir Papa Francis’in koronavirüse yakalandığı söylentileriyle boğuşan Vatikan, ilk vakanın görüldüğünü duyurdu. Sağlık hizmetlerindeki bir hastanın koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.
Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, vakanın dün tespit edildiğini ve hemen ardından kliniklerde ayakta tedavi sunan servislerin sterilizasyon nedeniyle kapatıldığını açıkladı. Acil hizmetlerin devam ettiği ve İtalyan yetkililerin bilgilendirildiği de belirtildi.
Çin dışında koronavirüs salgını nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı ülkelerden biri olan İtalya’da başkent Roma sınırları içinde bulunan Vatikan, hastalık iddialarıyla çalkalanmıştı.
Papa Fancis’in ‘ufak bir rahatsızlık’ geçirdiği için tüm programlarını iptal etmesiyle salgının yayıldığı söylentilerini alevlendirmişti. Ancak Vatikan, Papa’nın sadece soğuk algınlığına yakalandığını duyurmuştu. İtalyan basını da Papa’nın testlerinin negatif çıktığını yazmıştı.
Dünya genelinde 98.851 kişiye koronavirüs teşhisi konulurken 3.390 kişi hayatını kaybetti.