AVRUPA

Türkiye Avrupa yolunda ilerlemiyor

Eleştiri, Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun, genişlemeden sorumlu üyesi Johanes Hahn’a ait. Komisyonun Türkiye için hazırladığı İlerleme Raporu’nda, kısaca Türkiye üye olmak istediği Avrupa yolunda “ilerlemiyor” deniyor. Nedenleri ise ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasinin uygulanmasındaki sorunlar olarak izah ediliyor.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun, genişlemeden sorumlu üyesi Johanes Hahn Reuters’a verdiği röportajda, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından insan hakları, basın ve yargı üzerindeki baskıları azaltmaması halinde AB’ye üyelik sürecinin başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi.

AB, Avrupa Komisyon'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johanes Hahn
AB, Avrupa Komisyon’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johanes Hahn

Demokratik değerler müzakere konusu dahi edilemez.

Hakim, savcı, asker ve öğretmenleri kapsayan tasfiyenin aldığı boyutu kavrayamadığını da söyleyen Hahn’a göre yani AB’ye göre Türkiye’nin üyeliği için demokratik değerler müzakere konusu dahi edilemez.

15 Temmuz sonrası yaşanan gözaltı ve tutuklamaların darbe girişimiyle ilgili olup olmadığı konusunda tereddüt içinde olduğunu söyleyen komisyon üyesi, “Bazı ülkeler üyelik müzakerelerini sadece askıya almamızı değil, aynı zamanda durdurmamızı söylüyor. Bazıları da Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istiyor” açıklamasıyla hem Lüksemburg’un ‘Nazi uygulaması’ nitelendirmesine atıfta bulundu hem de Türkiye’nin Avrupa macerasında geldiği noktayı izah etti.

Türkiye’de neredeyse her alanda gerileme olduğunu gösteren raporun yayınlanmasından önce Avrupa Parlamentosunun Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’yle AB üyelik görüşmelerinin dondurulmasını istemişti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ise İlerleme Raporu’ndaki eleştirilere tepki gösterdi. Bakan Çelik’e göre dolyısıyla hükümete göre Avrupa Komisyonu, AB’nin yürütme organı değil sadece bildiri yayınlayan bir kurum.

Dokuz8HABER

dokuz8HABER’i takip edin

Video