Sığ sularda mahsur kalan pilot balinalardan şimdiye kadar 70’i kurtarıldı.

Avustralya’da ülke tarihinde en büyük toplu kıyıya vurma olayında, kurtarılan balinalara bir 20’si daha eklendi, toplam sayı 70 oldu.
Tasmanya Parklar ve Vahşi Yaşam Servisi yöneticisi Nic Dek, dün 50 balinanın kurtarıldığını tahmin ettiklerini, ancak bugün kurtarma ekibiyle yapılan görüşmelerin ardından sayının 70 olduğu anlaşıldı
Buna rağmen 470 balinanın çoğunun ölmesinin ardından geride hayatta kalanların kurtarılması umutları azalınca, yetkililer cesetleri imha etmeyi planlamaya başladı.

“HALA CANLI KURTARILACAKLAR VAR”

“Kurtarma operasyonuna devam ediyoruz. Hala canlı olarak kurtarılacak hayvanlarımız var” diyen Deka, “Ancak aynı zamanda, cesetlerin imha edilmesi için toplama çalışmalarının ilkine de başladık” ifadelerini kullandı.
Deka, çürüyen cesetlerin denizde imha edilmesinin tercih edilen seçenek olduğunu, ancak uzmanlardan gelecek tavsiyeyi beklediğini de ekledi.
Yunusgiller sınıfından, dondurucu soğukluktaki suları tercih eden pilot balinaların önceki vakalarda kıyıya vurmuş halde 3-4 gün hayatta kalabildiği belirtilmişti.
Deniz Koruma Programı’ndan vahşi yaşam biyoloğu Kris Carlyon da veterinerlerin dört balinaya da ötanazi yapmayı değerlendirdiğini söyledi.

“KURTARILANLARDAN GERİ DÖNEN OLMADI”

Carlyon, salı günü kurtarılan balinaların tekrar geri geldiğini ama çarşamba günü kurtarılanlardan geri dönen olmadığını belirtti.
Kurtarılan balinalardan hangisinin tekrar kıyıya dönüp hangisinin dönmediğini öğrenmek için işaretleniyor.
Kurtarılan 70 hayvanın uzaklara gittiğinden emin olduğunu ifade eden Carlyon, “Derin sulara gittiklerinde etmek çok zor” dedi.
Pazartesi günü Tasmanya adasının uzak batı kıyısındaki Strahan kasabası yakınlarında 270 balina bulunmuştu. Ancak daha sonra havadan yapılan taramalar sonucunda yakın bir bölgede bulunan başka bir sürünün eklenmesiyle sayı yaklaşık olarak 500’e yükselmişti.

ÇOĞUNLUKLA AYNI BÖLGEDE GERÇEKLEŞİYOR

Avustralya’nın anakarasında da kıyıya vurma olayları meydana gelse de çoğunluk bu olaylar Tasmanya Ada’sında meydana geliyor.
Bu bölgede balinaların karaya vurması sık rastlanan bir olay, ama 1935’te beri bu kadar büyük bir sürünün başına gelmemişti.

NEDENİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA YOK

Batı Avustralya Eyaleti’ne bağlı Dunsborough kasabası yakınlarındaki ise 1996 yılında, 320 balina kıyıya vurmuştu.
Genelde liderlerini takip eden balina sürülerinin neden dönem dönem kıyıya vurduğuna bugüne dek net bir açıklama getirilemedi.