DÜNYA

BM’den İdlib’teki siviller için çağrı: Derhal erişim sağlanmalı

İdlib üzerinden yaşanan tartışmalara ve gerginliğe ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de açıklama yaptı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in Sözcüsü Jennifer Fenton, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, “İdlib bölgesindeki milyonlarca sivilin güvenliği ve korunması konusundaki endişeler yadsınamaz. Görülmemiş sayıda sivil, güvenli bir yer bulmak için kaçıyor ve sivil kayıplara ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor” dedi.

Pedersen’in BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, İdlib’deki duruma ilişkin iş birliğine dayalı bir yaklaşım ve sivillere derhal erişimin sağlanması çağrısı yaptığını anımsatan Fenton, “Bu, Özel Temsilcinin tüm ilgili taraflara baskı yapmaya devam ettiği bir mesajdır” ifadesini kullandı. Fenton, Pedersen’in İran’da üst düzey yetkililerle temaslarda bulunduğu bilgisini de paylayarak, “Özel Temsilci, daha geniş çaplı sivil göç ve çok büyük boyutlara ulaşan sivil kayıpların kabul edilemez olduğunu vurgulamak için çok çeşitli aktörlerle üst düzey müzakerelere devam edecek” diye konuştu.

Öte yandan, basın toplantısında söz alan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke de İdlib bölgesinde 2,8 milyon sivilin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. Sözcü Laerke, krizden etkilenen sivillere insani yardım ulaştırmak için koşulsuz ve güvenli insani yardım çağrısını yineledi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ’NDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin, Beşşar Esad yönetiminin Rusya’nın desteğiyle İdlib’de gerçekleştirdiği askeri saldırıyı ve Suriye’deki ihtilafa siyasi çözüm bulmak için iş birliği imkanlarını ele almak üzere Ankara’da üst düzey Türkiyeli yetkililerle görüşeceği belirtildi.

Rusya, İran, Hizbullah ve Şam yönetiminin faaliyetlerinin istikrarsızlaştırıcı olarak nitelendirildiği paylaşımda, bu eylemlerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca ateşkesin tüm Suriye’de tesisini ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan yerlerinden edilmiş yüz binlerce insanın güven içinde evlerine dönmelerini engellediği kaydedildi.

Paylaşımda, “Derhal ateşkes ilan edilmesi ve insani yardım kuruluşlarının kesintisiz bombardımanlardan kaçan yüz binlerce insanın acılarını hafifletmek amacıyla çatışmalardan etkilenen bölgelere tam erişiminin sağlanması çağrısında bulunuyoruz” ifadesi kullanıldı.

Dün İdlib’de Suriye rejim güçlerinin topçu ateşinde asker hayatını kaybetmiş, 5 asker de yaralanmıştı. Geçtiğimiz haftaki İdlib saldırısında da 7 asker ile 1 sivil personel yaşamını yitirmişti.

dokuz8HABER’i takip edin

Video