DÜNYA

BMGK’de Libya önergesi kabul edildi

Libya’da yaşanan çatışmaların ve iç savaşın durumuna ilişkin Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan müzakereler sonuçsuz kalmıştı. Bu defa İngiltere devreye girdi ve ateşkes için bir taslak hazırladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Libya’da kalıcı ateşkesin sağlanması için İngiltere’nin hazırladığı önergeyi 15’e 14 oy ile kabul etti.

BMGK tarafından onaylanan kararda “Libya’da mümkün olan en kısa süre içinde hiçbir ön koşul olmadan” ateşkes sağlanması gerektiği belirtildi.

Önergede “Libya’da sayısı artan paralı askerlerden ötürü kaygı duyulduğu” aktarılırken, Rusya bu tanımı “yabancı terörist savaşçılar” ifadesi ile değiştirmek istediyse de başarılı olamadığı vurgulandı.

Ayrıca oylamada bir tek Rusya çekimser oy kullandı.

Kararda ocak ayında kurulan ortak askeri komisyonun kalıcı ateşkesin sağlanması için görüşmelere devam etmesi gerektiği ifade edildi.

BERLİN’DE SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

En son olarak Libya krizi ile ilgili tarafların ve uluslararası aktörlerin katılımıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de 19 Ocak’ta gerçekleştirilen konferansta 55 maddelik bir bildiri yayımlanmıştı.

Bu uzun sonuç bildirisinde daha sonraki toplantılar için yapılması gerekenler sıralanmış ve çatışmaların sona ermesi için çağrıda bulunulmuştu.

Toplantıya ev sahipliği yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel “kapsamlı bir plan üzerinde uzlaştık” dese de bu bildiride çözüm için atılacak doğrudan bir somut adım yer almamıştı.

2011’deki uluslararası müdahale ile Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden beri ülkedeki iç savaş halen sürüyor.

Libya’nın Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti; doğu kesimlerini ise Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı gruplar kontrol ediyor.

General Hafter güçleri Rusya, Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından destekleniyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni de Türkiye, İtalya ve Katar destekliyor.

dokuz8HABER’i takip edin

Video