Bolivya’da Evo Morales’in darbeyle istifaya zorlanması sürecine ilişkin yürütülen soruşturmada, eski geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez ve iki bakan hakkında önleyici tutuklama kararı verildi. Kararın ardından Anez, Guzman ve Coimbra cezaevine gönderildi.

Bolivya’da eski Devlet Başkanı Evo Morales’in darbeyle istifaya zorlanması sürecine ilişkin yürütülen soruşturmada, 13 Mart’ta gözaltına alınan eski geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez ile eski Enerji Bakanı Rodrigo Guzman ve eski Adalet Bakanı Alvaro Coimbra hakkında önleyici tutuklama kararı verildi.
AA’nın Bolivya basınından aktardığına göre, soruşturma kapsamında, hakkında 6 ay önleyici tutuklama istenen Anez, Guzman ve Coimbra, 8 saatten fazla süren duruşmada, hakim Regina Santa Cruz’un karşısına çıktı. Hakim Cruz, bu kişilerin soruşturmaya müdahale etme ve kaçma riskleri bulunduğu gerekçesiyle haklarında 4 ay süreyle önleyici tutuklama kararı çıkardı. Kararın ardından Anez, Guzman ve Coimbra cezaevine gönderildi.
Anez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki yargı sisteminin, iktidardaki Sosyalizme Doğru Hareketi Partisinin (MAS) kararlarını uyguladığını savunarak “Beni, hiç gerçekleşmemiş bir ‘darbenin’ davasını beklemek üzere 4 ay süreyle tutukladılar. Buradan Bolivya’yı inanç ve umut sahibi olmaya çağırıyorum. Bir gün hep beraber daha iyi bir Bolivya inşa edeceğiz” ifadelerini kulandı.
Bolivya’da darbeyle birlikte Morales’in istifaya zorlanmasının ardından geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Anez ile eski 5 bakan hakkında 13 Mart’ta yakalama kararı çıkarılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Bolivya’da 20 Ekim 2020’deki tartışmalı seçimleri ilk turda kazanan Evo Morales, hile iddialarıyla sokaklara çıkan muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları ve gerçekleşen darbenin ardından istifaya zorlanan Morales, 10 Kasım’da istifa etmiş ve ertesi gün ülkesinden ayrılarak önce Meksika’ya ardından da Arjantin’e gitmişti.
O dönem, Bolivya Çok Uluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez’in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları, günler süren protestolar düzenlemiş ve bu protestolarda 30’dan fazla kişi ölmüştü.
Bolivya’da geçen yıl iptal edilen genel seçim yaklaşık 1 yıl sonra 18 Ekim’de düzenlenmiş, adaylığını Morales’in Arjantin’den duyurduğu Luis Arce Catacora seçimi yüzde 55 oy olarak ilk turda kazanmıştı.
İstifasının ardından çıkan sokak olayları nedeniyle hakkında çeşitli davalar açılan Morales’in, geçen yıl hakkında çıkarılan yakalama kararı 26 Ekim’de kaldırılmıştı.