AVRUPA DÜNYA GÜNDEM POLİTİKA

‘Brexit’ Anayasa Mahkemesi’ne takıldı: Erken seçim zilleri mi çalıyor?

Birleşik Krallık 23 Haziran’da Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmak için referanduma gitmiş, yüzde 52 oyla Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermişti. Fakat bu karar Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) takıldı. AYM, ‘Brexit’ için referandum değil, parlamento mutabakatının gerektiğine hükmetti.
Anayasa Mahkemesi’nin bu kararına ise tepkiler gecikmedi. Ticaret Bakanı Liam Fox, kararın halk oylamasıyla alındığını belirterek, hükümetin de referandum sonuçlarına saygı duyacağını ifade etti.

‘BREXIT’ İÇİN PARLAMENTO ONAYI ŞART
Başbakan Theresa May’in parlamentoya başvurmadan AB’den çıkma girişimine başlaması üzerine dava kararı alan Anayasa Mahkemesi’nin hükmüne temyiz hakkı bulunuyor. Birleşik Krallık’ın AB’den çıkabilmesi için parlamento onayı gerekiyor.

Birleşik Krallık’ta AB’den çıkış için yapılan referandumda yüzde 48 hayıra karşı yüzde 51 evetle Britanyalılar ayrılma kararı almıştı.

REUTERS/Phil Noble

BREXIT MÜCADELESİ ERKEN SEÇİME YOL AÇAR MI?

Referandum sonrası yüzde 52 ‘evet’ oyuyla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan Birleşik Krallık’ta ‘Brexit’ bir çıkmaza girmiş durumda. Hükümetin süreci parlamentoya danışmadan ve ‘politik risk’ almadan başlatması Anayasa Mahkemesi’nin dikkatinden kaçmadı ve konuyla ilgili girişimlere başladı.

BBC’de yer alan analizde AB’den ayrılma yolunda milletvekillerinin de konuyu ince eleyip sık dokumasının söz konusu olması dolayısıyla durumun bakanlar için büyük sıkıntılar doğuracağı belirtiliyor. Parlamentoda güçlü bir direniş Başbakan May’in Birleşik Krallık’ı AB’den çıkarma yolunda isteyeceği son şey olarak görülüyor. Ülkede hakim görüş AB’den çıkış olsa bile, Anayasa Mahkemesi konuyla ilgili asıl hakimiyeti parlamentoya dayatıyor.

AYM’nin bu hamlesine ise hükümetin itiraz etmesi bekleniyor. Sürecinnin hükümetin planları aksatabileceğine kesin gözüyle bakılırken, parlamentonun hükümete karşı cesur bir tavır sergilemesi, erken seçim zillerinin çalmaya yakın olduğunu akla getiriyor. Bu sorunun çözümünün en kesin yolu olarak da genel seçim görülüyor.

Dokuz8HABER

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video