Çin ve Hindistan askerleri arasında tartışmalı bir sınır bölgesi olan Sikkim’de yeniden çatışma çıktığı aktarıldı. İki ülke medyası, iki tarafta da yaralılar olduğunu duyurdu.

Çin ve Hindistan askerleri arasında tartışmalı bir sınır bölgesinde yeniden çatışma yaşandığı belirtildi. Hindistan medyası, her iki tarafta da yaralılar olduğunu öne sürdü.
BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, askerlerin, üç gün önce Hindistan’ın Nepal ve Butan arasındaki Sikkim eyaletinin kuzeyindeki Naku La geçidinde çatıştığı kaydedildi. Hindistan ordusundan yapılan açıklamada, ‘küçük bir olayın’ yaşandığı ve ‘meselenin çözüldüğünü’ aktarıldı.
Hindistan medyasının askeri yetkililere dayandırdığı haberlerde, son olayın Sikkim’e bağlı Naku La Geçidi’nde çıktığı duyuruldu. Hint yetkililer, ‘Hindistan topraklarına giren bir Çin devriyesinin püskürtüldüğünü’ söyledi.
Haziran’da Ladakh’taki Galwan Vadisi’nde başka bir tartışmalı sınır noktasında iki ülke birlikleri arasında sopalar ve çivili demir çubukların kullanıldığı kavgada en az 20 Hint askeri ölmüştü. Çin askerleri arasında ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda açıklama yapılmamıştı.
Hindistan ve Çin, dünyanın en uzun sınırını paylaşıyor. İki taraf da sınır bölgesindeki geniş topraklarda hak iddiasında bulunuyor.
Nehir, göl ve dağların belirlediği 3 bin 440 kilometre uzunluğundaki sınır hattında birçok bölgede Çin ve Hint askerleri sıfır noktasında bulunuyor ve zaman zaman gerginlik yaşanıyor.