25 Mayıs 2020, Pazartesi

Corona virüsü yayılıyor: 17 kişi öldü, havalimanları kapatıldı

Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra 5 ülkede daha belirtileri görülen Corona virüsüne ilişkin birçok ülke alarm durumuna geçti. Dünya Sağlık Örgütü de virüse karşı acil durum toplantısı yaptı.

Çin devlet medyası, Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan Corona virüs salgınını engellemek için kentten dışarı yapılan uçak ve tren seferlerinin askıya alınacağını açıkladı.

Çoğunluğu Vuhan kentinde bulunan 17 kişinin ölümüne, yüzlercesinin ise hastalanmasına neden olan yeni virüsle mücadelede eden Çin yönetimi ulaşımı durdurma kararı aldı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’dan perşembe günü yapılan açıklamada, Vuhan sakinlerinden kenti terk etmemelerinin istendiği bildirildi.

Çin’in devlete ait People’s Daily gazetesiyse, bugün itibariyle kentten çıkışa izin verilmeyeceğini ve tren istasyonlarıyla hava alanlarının kapatılacağını aktardı. Gazete ayrıca, şehir otobüsleri, metrolar, feribotlar ve uzun mesafeli servis otobüslerinde de geçici olarak ulaşımın durdurulacağını belirtti.

Çin’de sağlık yetkilileri, 400’den fazla kişiyi enfekte eden ve en az 17 kişiyi öldüren yeni viral hastalığın daha da yayılabileceği uyarısında bulunarak halka, Vuhan kentinde kalabalık mekanlardan kaçınma çağrısı yaptı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ACİL DURUM İLAN ETMEYİ TARTIŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise Pekin tarafından alınan önlemlerin yeni virüsün dünyada yayılma riskini azaltacağını söyledi.

WHO ayrıca salgın nedeniyle küresel bir acil durum ilan edilip edilmeyeceğine dair yaptığı acil durum toplantısını bir gün daha uzatma kararı aldı.

Şu ana kadar Vuhan kentinde hastalık belirtisi gösterenlerin sayısı en az 444 oldu.

SARS ve MERS gibi hastalıklara neden olan koronavirüs kaynaklı yeni hastalık Çin tarafından ilk olarak 3 hafta kadar önce açıklandı. 2019-nCoV olarak adlandırılan virüsün neden olduğu semptomlar şu ana kadar Çin dışında en az 5 ülkede daha görüldü. Fakat yetkililer virüsün şu ana kadar SARS’tan daha az öldürücü olduğunu açıkladı.

Meksika’da da yetkililerin ülkenin kuzeyinde olası bir vaka üzerinde incelemelerinin sürdüğü açıklandı. Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador konuyla ilgilenildiğini söyledi.

VİRÜSÜN KAYNAĞI

Virüsün ilk görüldüğü nokta Vuhan’daki bir balık pazarı. 1 Ocak’tan beri kapalı tutulan pazardaki birçok çalışan hastalığın semptomlarını taşıyordu. Fakat adı balık pazarı olmasına rağmen pazarda yılan ve kuş gibi hayvanların da satıldığı bazı basın organlarına yansıdı.

Şu ana kadar hastalığa yakalananların çoğunluğu Çin’in Vuhan şehrinde bulunuyor. Fakat sadece Çin’de bile salgın hastalık birçok büyük şehre yayılmış durumda. Pekin’de beş, Şanghay’da ise bir hasta virüs ile savaşıyor. Çin ve Güney Kore’ye giden iki Çin vatandaşında da bu virüsün izine rastlandı. Fakat Dünya Sağlık Örgütü bu kişilerin hepsinin Vuhan’da yaşamalarına rağmen aralarından bazılarının balık pazarına hiç gitmediğinin altını çizdi.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Bu yeni virüs zatürreye neden oluyor. Yani ağır ve ölüm riski taşıyan bir akciğer pnömonisine.

Belirtiler: Yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve bitkinlik hissi. Pastör Enstitüsü’nden araştırmacı doktor Arnaud Fontanet’ye göre insanda etki gösteren koronavirüslerin yedinci çeşidi. Bu virüsler adını kendilerini sararak bir taç oluşturan protein kapsüllerinden alıyor.

Geçici olarak “2019-nCOV” adı verilen bu yeni tür virüs, genetik anlamda Şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ile yüzde 80 oranında benzeşiyor. Sars 2002 ve 2003’te hızla bulaşarak yüzlerce kişinin ölmesine neden olmuştu. Her ikisinin diğer bir ortak yanı da solunum yolu hastalıklarına neden olmaları. Fakat uzmanlar bu virüsün SARS’tan biraz daha zayıf olduğu kanısına sahip. 2003’te 800 kişinin ölümüne neden olan SARS benzeri salgın Çin’in haricinde Japonya, Tayvan, Güney Kore, Tayland ve ABD olmak üzere 6 ülkede görüldü.

BİRÇOK ÜLKE HAVALİMANLARINI KAPATTI

Avustralya, Hong Kong, Japonya, Güney Kore havalimanları sağlık taramalarının artırılacağını açıklarken, ABD’de ise en az üç havalimanında Çin’den giden yolcuların sağlık taramasından geçirilmeye başlandığı belirtildi.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de, “gizemli hastalık” nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndan Çin’e sefer yapan havayolu şirketlerini önlem almaları konusunda uyardı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da virüse ilişkin endişelerin ardından bir açıklama yaparak Türkiye’de “şu anda herhangi bir hastanın hatta riskli bir hastanın olmadığını” belirtmişti. Koca, liman ve havalimanlarında “Termal kameralar dahil olmak üzeere hazırlıkların” yapıldığını, ancak şu aşamada buna ihtiyaç olmadığını kaydetti. Koca, konuyla ilgili olarak bugün Sağlık Bakanlığı’nda bir “risk değerlendirme” toplantısı yapılacağını söyledi.

Uzmanlar ise bu virüsün binlerce kişiye bulaşmış olabilmesinden endişe ediyor.

Son Haberler

Meteoroloji’den yağış ve şiddetli rüzgar uyarısı

Meteoroloji, Türkiye'nin birçok bölgesinde sağanak yağışın olacağını ve Doğu Anadolu Bölgesinde ise şiddetli rüzgarın olacağı uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre;...

Yardım çekleri AKP’lileri birbirine düşürdü

Aydın Koçarlı'da AKP'li belediye başkanı, AKP ilçe başkanının genel merkezden gönderilen yardım çeklerinin yakınlarına dağıttığını iddia etti ve görevden alınmasını talep etti. AKP'nin merkezde Aydın...

Rus paralı askerler Libya’da yer değiştirdi

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile General Hafter arasındaki mücadelede Hafter'e destek veren Rus savaşçılar, Hafter'in kritik noktalardan çekilmesiyle birlikte başkent Trablus'tan ayrılarak ülkenin iç...

ABD, Brezilya’dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı

ABD, Covid-19 salgınının Latin Amerika'daki merkez üssü olan Brezilya'dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı. ABD, koronavirüs (Covid-19) salgınının Latin Amerika'daki merkez üssü olan Brezilya'dan ülkeye girişlerin...

Çok Okunanlar

“Hakan Fidan, 15 Temmuz’u önceden bildiklerini Meclis’e bildirdi”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden önceden haberdar olduklarını TBMM'de kurulan komisyona bildirdiğini...

E-Devlet’te din değişikliği yapılabilecek

E-Devlet'in yeni başlattığı uygulama ile daha önce İl Nüfus Müdürlükleri'nde yapılabilen din değiştirme, silme ve boş bırakma işlemi online...

“Ankara, İstanbul ve İzmir’de yeni normale geçişler daha geç olacak”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan yaptığı açıklamada, "Ankara, İstanbul, İzmir'de yeni normale geçişler biraz daha geç...

Arda Turan yine yanlış bayramı kutladı

Futbolcu Arda Turan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı 23 Nisan olarak kutladıktan sonra Ramazan Bayramını da...

Fabrikanın ihmali bir ilçede vaka sayısını artırdı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde KyTeks fabrikasının vardiya sayısını artırmaması ve sosyal mesafe kuralına uymadan işçileri çalıştırması bir süredir vaka görülmeyen...

Gözden Kaçmasın