Aşıya erişimde yaşanan eşitsizlik bütün dünyada tartışılırken, Danimarka’nın nüfusunun dört katına yetecek kadar aşı sipariş ettiği ortaya çıktı. Aşı ihracatını izne bağlayan Avrupa Birliği, Kuzey İrlanda’yı izin kapsamından çıkardı.

Danimarka, yaklaşık 5,8 milyon nüfusuna karşın 24,8 milyon kişiye yetecek kadar Kovid-19 aşısı siparişi verdi. Danimarka İlaç Ajansı’nın internet sitesinde duyurduğu rakamlara göre, toplam 41,6 milyon doz aşı siparişi veridi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu aracılığıyla aşı tedarik eden Danimarka, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, BioNTech/Pfizer, CureVac ve Moderna firmalarından aşı almayı planlıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler yetkilileri, yoksul ülkelerde risk grupları dahi aşıya erişemezken, zengin ülkelerin herkesi aşılama çabasını “ahlaki çöküş” olarak nitelendirmişti.

OPSİYONLA 6 KATA YAKLAŞACAK

Anlaşma çerçevesinde Danimarka’nın 3 milyon kişi için ekstra aşı opsiyonunun daha bulunduğu öğrenildi. Söz konusu opsiyonun da kullanılması durumunda, 27,8 milyon kişiye yetecek kadar aşı satın alınmış olacak.

KUZEY İRLANDA KAPSAM DIŞI

Öte yandan Kuzey İrlanda, Avrupa Birliği’nin aşı ihracatına getirdiği sınırlamalar kapsamından çıkarıldı. İngiltere ve İrlanda’nın tepki gösterdiği uygulama, aşı tedarikinde yaşanan sorunların ardından “üye ülkelerdeki tesislerde üretilen aşıların 3’üncü ülkelere ihracatını izne tabi tutmayı” içeriyor.