DÜNYA GÜNDEM

Davutoğlu: Rusya’yla NATO’nun çatışma riski var

160210151733_davutoglu_rutte_640x360_epa_nocredit (1)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda Televizyonu’nun (NOS) sorularını yanıtladı. Rusya’nın “tehlikeli bir oyun oynadığını” belirterek, Türkiye -Suriye sınırında Rusya ile NATO’nun çatışma riski bulunduğunu söyledi.

Davutoğlu, Hollandalı gazetecinin, “Böyle bir anlaşmazlık oluşumuna tanıklık mı ediyoruz?” sorusu üzerine, böyle bir tehlikenin gerçekçi olduğunu söyledi.

“Rusya, tehlikeli bir oyun oynuyor” iddiasını dile getiren Başbakan, Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna’daki müdahalesine atıfta bulundu.

“Ancak bize bir saldırı olursa karşılık veririz”

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan‘ın haberine göre, Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’nin Suriye sınırındaki yığınağı, askeri müdahale için hazırlık mı?” sorusuna karşılık, Türkiye’nin böyle bir planı olmadığını vurguladı.

Türkiye’nin uluslararası hukuka saygılı olduğunun altını çizen Başbakan, “Ancak bize bir saldırı olursa karşılığını veririz” dedi.

“Türkiye sığınmacılar için 25 Milyar Dolar harcadı”

Davutoğlu, son dönemde Türkiye’nin çabaları ile Avrupa’ya yönelik sığınmacı sayısında azalma olduğunu belirtti. Türkiye ve AB’nin önlemleri sayesinde sığınmacı sayısın günlük 3 binden bir kaç yüze gerilediğini söyledi.

Başbakan, AB’nin mülteci krizi nedeniyle yapacağı 3 milyar euroluk maddi yardımın henüz Türkiye’ye aktarılmadığını da açıkladı.
Davutoğlu’na göre bu para Türkiye’ye değil Suriye’den gelen sığınmacılara verilecek. Başbakan, şu ana kadar Türkiye’nin sığınmacılar için 25 milyar dolar harcadığını söyledi.

Röportajın son bölümü basın özgürlüğü konusuna ayrıldı. Davutoğlu, Türkiye’de muhalif basının baskı altında olduğunu kabul etmedi.

Türkiye’nin düşünce özgürlüğüne saygı duyduğunu savunan Davutoğlu, gazetecilerin de yasalara uymak zorunda olduğunu söyledi. (dokuz8HABER/BBC Türkçe)

dokuz8HABER’i takip edin

Video