The Economist dergisinin Intelligence Unit ekibi tarafından hazırlanan “Demokrasi Endeksi 2018” raporuna göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 42 ülkede gerileme yaşandı. Türkiye altı yıldır sürekli düşüş halinde.

Raporda 167 ülkenin demokrasi düzeyleri, 5 ana kategorideki 60 gösterge değerlendirilerek incelendi. Ana kategoriler, seçim süreci ve çoğulculuk, hükümetin işleyişi, siyasi katılım, demokratik – politik kültür ve sivil özgürlükler olarak sıralandı. Bu ana kriterlere göre değerlendirilen ülkeler, dört farklı kategoriye ayrıldı: Otoriter rejim, hibrit rejim, kusurlu demokrasi ve tam demokrasi.
EN DEMOKRATİK ÜÇ ÜLKE: NORVEÇ, İZLANDA VE İSVEÇ
En demokratik ilk üç ülke Norveç, İzlanda, İsveç oldu. Son üçte ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sıralandı. En çok düşüş yaşayan iki ülke Latin Amerika’dan, Nikaragua ve Venezuela oldu. Her iki ülke de 17 sıra kaybetti. Nikaragua, “hibrit rejim”den, “otoriter rejim”e geçiş yaparken, zaten “otoriter rejim” yaşayan Venezuela da sıralamada düştü. Ermenistan, Makedonya, Ekvador ile Haiti ve Tunus’da ise yükselmeler kaydedildi.
AVRUPANIN ORTALAMASINI DÜŞÜREN ÜÇ ÜLKE: İTALYA, TÜRKİYE VE RUSYA OLDU 
Avrupa’nın dünya genelindeki ortalamasını düşüren ülkeler geçen yıla göre 12 basamak düşen İtalya, geçen yıla göre 10 basamak düşen Türkiye ve geçen yıla göre 9 basamak düşen Rusya oldu. İtalya’daki düşüşün sebepleri arasında, Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı MMS ve Lega koalisyonun iktidara gelmesi gösterildi.
Türkiye, Batı Avrupa sıralamasında, en düşük demokrasi puanını alarak, açık farkla sonuncu oldu. En düşük puanı olan Türkiye’yi (4.37), Yunanistan (7.29), Kıbrıs (7.51), İtalya (7.71) izliyor. İndekse göre Türkiye’nin puanı, sınır değer olan 4’ün altına inerse, hibrit rejimden otoriter rejime düşüş yaşayacak.
[infogram id=”985466f8-6ed3-40c4-be4d-276fb9922967″ prefix=”P59″ format=”interactive” title=”democracy index”]
Çoğu benzer endeksten daha katı olan endekse göre, dünyadaki insanların sadece yüzde 4.5’i “tam bir demokrasi” içinde yaşayabiliyor. Bununla birlikte, toplam küresel puan 2018 verilerine göre son üç yıl içinde ilk kez sabit kaldı. AralarındaTürkiye’nin de bulunduğu 42 ülke gerileme yaşadı. 2017 yılında gerileme yaşayan ülke sayısı 89’du, buna göre 48 ülkenin puanı arttı.
DÜNYA ÇAPINDA DEMOKRASİYE YÖNELİK TEHDİTLER GÖZLE GÖRÜLÜR HALE GELDİ
Son yıllarda dünya çapında demokrasiye yönelik tehditler daha gözle görülür hale geldi. Avrupa’nın bir kısmı demokratik bir sıkıntı içinde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gücü üzerindeki kısıtlamaları bir kenara bıraktığı için, Türkiye’nin notu art arda altı yıl boyunca düşüş gösterdi. Türkiye, buna göre, listenin 110’uncu sırasında ve şu puanlara sahip:
[infogram id=”8d5c3a78-4d2d-411c-bb4f-6b64256cfa5b” prefix=”7vh” format=”interactive” title=”Democracy Index Genel “]
TÜRKİYE ART ARDA 6 YIL DÜŞÜŞ YAŞADI VE ŞU ANDA 110’UNCU SIRADA 
Rapora göre, bu yıl Türkiye 10 basamak geriledi ve 110’uncu ülke oldu. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Erdoğan’ın yeni sistemde denetlenmesinin daha az mümkün olduğu vurgulandı. Son cumhurbaşkanlığı seçiminin OHAL altında yapılmış olması da raporda bilgi olarak yer aldı. Türkiye’nin sürekli gerileyerek puan kaybetmesi de dikkat çeken önemli noktalardan biri.
[infogram id=”b0acb51a-2394-4319-be2a-efdc974f321c” prefix=”rtV” format=”interactive” title=”Democracy Index 2018″]