31 Mayıs 2020, Pazar

Dezenformasyon ve suçlama: ABD’nin aşırı sağcıları koronavirüsten nasıl çıkar sağlıyor?

Pandemi, insanların büyük bir panik ile ihtiyaç duydukları maddeleri stokladıkları durumdur, korku ve yalanlardan güç alan bir hareket için idealdir.

Amerika’nın aşırı sağı, koronavirüs pandemisine diğer tüm olaylara olduğu şekilde tepki verdi, “dezenformasyon, komplolar ve günah keçisi” üçlemesiyle. Birçoğu kürese pandemiyi önemli bir fırsat olarak gördü; kimi bu durumdan maddi kazanç sağlamak istedi, kimi ise takipçi sayısını arttırmak için kullandı bu durumu. Bazıları ise ikisini birden yaptı.

Trump yönetiminin verdiği gecikmeli ve çokça eleştirilen koronavirüs açıklaması, bu fırsatçılara yardımcı oldu; çoğu Amerikalıyı aklı karışık, bilgiden mahrum ve soru işaretleriyle yalnız bıraktı.

İster toplumun çöküşü, ister incil sarhoşluğu, ister ırk savaşları olsun; kıyamet anlatıları, sağ hareketin insanları ve kaynakları kendisine çekmek için her daim kullandığı bir yöntem olmuştur. Bu anlatılar korkuyu kullanarak insanları yakınına çekmeye, liderlerin takipçilerinin eylemlerini yönlendirmesine izin vermesine yarar; insanları kör bile edebilir.

VİRÜS AŞIRI SAĞ İÇİN BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜ

Koronavirüs salgını, aşırı sağın hayatta kalması için bir fırsat bir sunmuştur, kalplerimizi ve akıllarımızı fethetmek ve para kazanmak için onlara yol açmıştır. Eğer şanslılarsa, ana akım medyada bir tartışma programına bile çıkabilirler.

Örneğin, 20 yıldan uzun bir süredir yaklaşmakta olan felaketleri duyuran komplo yayıncısı Alex Jones; salgını, toplu şekilde gıda ürünleri ve diğer hayatta kalma ürünleri satan kendi websitesinden büyük satışlar yapmak için kullandı.

Diğer fırsatçılara ise ana akım medya yardımcı olmuştur, hitap ettikleri insanlara uygun hazırlıklar yapan “makul” insanlar olduklarını söylemişlerdir.

Amerikan Redoubt hareketinin inzivaya çekilmiş, ayrılıkçı kurucusu James Wesley Rawles, Dow Jones websitesi, MarketWatch, ile yaptığı röportajda hazırlıklı olmaya dair yaklaşımını anlatmıştır.

Kendisine gıda stoklama ve pandemi hakkında hazırlanan sorular sormuşlardır. Rawles’a, sağcı Hıristiyanlar’ı Kuzeybatı Pasifik’in içlerine doğru gitmeye teşvik eden ve “siyasi göçü” destekleyen bir hareketin ideolojik vaftiz babası olması hakkında ise soru sorulmadı.

NEO-NAZİ ÖRGÜTLENMESİ HIZLANDI

Sağ görüşe sahip figürler, kriz zamanlarında tıpkı günümüzde koronavirüs sebebiyle yaşadığımız gibi daha geniş bir kitlenin maruziyetini umarlar. Daha ileriye gidersek, sağcı Neo-Nazi’ler Telegram kanallarında, beyaz bir etnik devlet kurmak için liberal demokrasinin sonunu hızlandırmak isteyenlerle doğanın yaşadığı tahribatı, soykırım ile çözmeyi önerenlerin el el verip krizi, beyaz ırkın üstünlüğü için teröristlik yapacak insan bulmak için kullanıyorlar. Bir grupta şöyle bir mesaj yayınlandı: “Şimdiki sistemimiz modern konularda yetersiz kalıyor. Yanlış giden herşeyin sebebi sistemin hataları ve yanlışlarından kaynaklanıyor, pandemi ya da borsalar yüzünden değil”.

Bu insanlar aynı zamanda yeni destekçilerle buluşmak için sivil destek grupları kurarak devletin boş bıraktığı konulara el atıyor.

Sağ görüşte pek çok insan gibi, neşeli bir şekilde bu gruplar toplumsal çöküşü umuyorlar, çünkü bu çöküşten nemalanmaları söz konusu.

Çeşitli aşırı sağ grupların ve inananların umdukları ve nemalancakları diğer bir yol da virüsün nedenleri ve kökenleri hakkında komplo teorileri önermek ve bu anlatılarda göçmenleri, azınlıkları veya liberalleri günah keçisi olarak göstermek.

Bununla birlikte, bazıları hala krizin başlarında Donald Trump’ın belirlediği öncüleri takip ediyor ve hala inkar ediyorlar. Telegram’da, yeni nesil aşırı sağcı internet fenomeni Milo Yiannopoulos takipçilerine bir oylamayla şunu sordu: “Hayatımızın en büyük aldatmacası hangisidir? Asit Yağmuru, İklim Değişikliği, Şeytani Ritüel İstismarı, Koronavirüs”

Diğerleri ise takipçilerinin öfkesine odaklanan daha ayrıntılı teoriler sunuyorlar.

AŞIRI SAĞIN KOMPLO TEORİLERİ

İnsanların panik alışverişlerini nakite çeviren Jones, koronavirüsü kapsayıcı komplo teorilerine yerleştirmeyi başardı. Sarsılmaz bir Trump destekçisi olan Jones, Trump’ın ilgisiz tepkisini eleştirmeyerek virüsün sunduğu ticari fırsatlardan yararlanarak kendisi için kolay bir çözüm yolu bulmuş oldu. Covid-19 virüsünün insan yapımı bir biyolojik silah olduğunu ve Çin hükümetinin Trump’ı alaşağı etmek için geliştirdiğini iddia etti.

Yine çok benzer bir teori ise daha ana akım düşünen kimselerce benimsendi. Bu görüş, yazılım patronu Bill Gates ve hem finansçı hem de hayırsever olan George Soros’un virüsü Çin Komünist Partisi ile beraber ortaya çıkardığını iddia ediyor.

Cumhuriyetçi Kaliforniya kongre adayı Joanne Wright’ın 27 Şubat 2020’de attığı ve şu an silinmiş tweet’te şunları ifade etti: “Koronavirüs insan eliyle Vuhan laboratuarlarında yaratılmıştır. @BillGates’e bunu kimin finanse ettiğini sorun.” Yine aynı şekilde silinmiş olan şöyle bir tweet de attı: “Koronavirüs’ün yaratıldığı Vuhan’daki laboratuarın araştırma yapmasını finanse eden kişi @BillGates değil [email protected] Bill Gates’in iyi arkadaşı değil midir?”

YABANCILARI SUÇLAMA

Trump adım adım virüsün varlığı kabul etmeye yaklaşırken, aynı zamanda kendisi virüsün yayılması hakkında göçmen ve yabancıları suçlayıp onları günah keçisi ilan etti. Mart’ın ilk günlerinden beri tekrar tekrar şu şekilde tweetler attı: “eğer sınır politikalarımızı güçlendirmeseydik ABD koronavirüsün yaygınlığı açısından çok daha kötü bir noktada olurdu, koronavirüs ‘yabancı bir virüs’tür.”

Trump, siyasi gündemini ilerletecek ve sağcı müttefikleri tarafından güçlendirilecek bir şekilde suçu dağıtmaya çalıştı. Bu iklimden etkilenen, koyu Trump destekçisi Liberty Üniversitesi Rektörü ve Protestan Lideri Jerry Falwell Jr, geçen hafta koronavirüsün Kuzey Kore’nin geliştirdiği bir biyolojik silah olduğunu iddia etti.

Bu yazının orjinali The Guardian tarafından yayınlanmış, Derya Özkaynak tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Son Haberler

Floyd için gösteriler Avrupa kentlerinde sürüyor

ABD'de polis tarafından katledilen George Floyd için ABD'nin yanısıra Avrupa'nın birçok kentinde de gösteriler devam ediyor. ABD'nin Minneapolis kentinde polis tarafından katledilen siyahi George Floyd...

Gezi Parkı kapatıldı

Gezi Direnişi'nin 7. yıl dönümü sokağa çıkma yasaklarına denk gelmesine rağmen polis tarafından kapatıldı. İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Gezi Parkı'na giriş ve çıkışlar polis bariyerleri ile...

Kılıçdaroğlu, Gezi’yi Nazım Hikmet şiiri ile andı

Gezi Parkı'nın 7. yıldönümü birçok kesim tarafından paylaşımlar ve etkinliklerle kutlanıyor. Dikkat çeken bir paylaşım da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'dan geldi. CHP Genel Başkanı Kemal...

Hasta tutuklu Vefa Kartal cezaevinde hayatını kaybetti

Hasta tutuklu Vefa Kartal, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hayatını kaybetti. Kartal, Manisa'da toprağa verilecek. İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu’nun ağır hasta mahpuslar listesinde...

Çok Okunanlar

Youtuber çift evlat edindikleri 4 yaşındaki otizmli çocuğu terk etti

Amerikalı youtuber çift Myka ve James Stauffer, 3 yıl önce Çin'den evlatlık edindikleri 4 yaşındaki otizmli Huxley'yi başka bir...

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

Dilek hemşire koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul'da salgına yakalanan ve bebeği sezaryenle alınan Dilek Akçabelen isimli hemşire hayatını kaybetti. Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev...

500 TL’ye intihardan vazgeçti 3150 TL ceza yedi

Bursa'da bir kişi, yoksulluk nedeniyle hayatını sonlandırmak isterken kendisine verilen 500 TL nedeniyle intihardan vazgeçti. Fakat sokağa çıkma yasağını...

Gözden Kaçmasın