20 Ocak 2021, Çarşamba

Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını resmen kabul etti

Donald Trump, Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığını resmen kabul etti. Trump, “Biden, Çin’in ekonomisinin güçlenmesine destek oldu. Çok iyi bir istihbarata dayanarak söyleyebilirim ki, Çin bu yüzden Biden’ı destekliyor ve umutsuzca seçimi onun kazanmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’da yapılacak 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmesini, Beyaz Saray’da yaptığı konuşma ile resmen kabul etti.

3 Kasım’da yapılacak 59. başkanlık seçimleri öncesinde 4 günlük Cumhuriyetçi Parti Kurultayının son günü, Trump’ın resmen partinin başkan adaylığını Beyaz Saray’dan yaptığı konuşma ile kabul etmesiyle son buldu.

“YIL SONUNDAN DAHA YAKIN BİR ZAMANDA ALIYI BULACAĞIZ”

AA’nın aktardığı habere göre Trump konuşmasına, “Bugün, şükran ve sonsuz iyimserlikle dolu kalbimle, ABD başkanlığına adaylığımı kabul ediyorum” ifadeleriyle başladı.

Yeni dönemde Amerikan ekonomisini yeniden tarihinin en iyi günlerine getireceklerini ve ABD’yi tüm tehdit ve tehlikelerden koruyacaklarını vurgulayan Trump, Covid-19 konusunda, “Son aylarda milletimiz ve tüm dünya görünmez bir düşmana çattı. Bizden önceki cesur Amerikanlar gibi biz de bu zorluğa göğüs geriyoruz. Halkımıza hayatlarını kurtaran tedavileri sağlıyoruz ve yıl sonundan önce belki de daha da yakın bir zamanda bir aşı bulacağız” diye konuştu.

“İKİ VİZYON, İKİ FELSEFE, İKİ GÜNDEM”

Trump, ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinin “ülke tarihindeki en önemli seçim” olduğunu savunarak, şu ifadeleri kullandı:

“İki parti arasında net bir ayrım var. İki vizyon, iki felsefe, iki gündem var. Bu seçim Amerikan rüyasını mı koruyacağımızın yoksa sosyalist gündemin kaderimizi yok mu edeceğinin seçimi. Bu seçimle, milyonlarca yeni iş alanı açmakla, endüstrilerimizi deniz aşırı ülkelere göndermek arasında karar vereceğiz. Bu seçimle, kanuna uyan Amerikan halkını korumakla, vatandaşlarımızı tehdit eden anarşistler, provokatörler ve ayak takımına özgürlük tanımak arasında karar vereceğiz.”

“SİYAHİLER İÇİN LİNCOLN’DEN SONRA EN ÇOK ŞEYİ BEN YAPTIM”

Konuşması boyunca Demokrat rakibi Joe Biden’a yüklenen Trump, “Bu gece size basit bir soru soracağım. Ülkemizi paramparça etmek için bu kadar vakit harcayan bir Demokrat Parti, nasıl bu ülkenin lideri olabilir?” dedi.

Ülkedeki siyahiler için de ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Trump, “Afrikalı Amerikalı toplum için, ilk Cumhuriyetçi Başkan Abraham Lincoln’den sonra en çok şeyi ben yaptım. 3 yılda siyahi Amerikalılar için Joe Biden’ın 47 yıllık siyasi hayatında yaptığından daha çok şey yaptım” mesajını verdi.

“BİDEN HAYATINI TARİHİN YANLIŞ TARAFINDA YER ALARAK HARCADI”

Trump, Biden’ın 47 yıllık siyasi hayatını ve Çin politikasını da şu sözlerle eleştirdi:

“Biden hayatını, tarihin yanlış tarafında yer alarak harcadı. Bugüne kadar imzalanmış en kötü ticaret anlaşması olan NAFTA felaketi için oy verdi. Çin’in Dünya Ticaret Örgütüne girmesini destekledi. Güney Kore ile ticaret anlaşmasını destekledi. Yasa dışı göçmenler için büyük bir af çıkarılmasını sağladı. Irak Savaşı için oy kullandı. Süleymani’nin öldürülmesine karşı çıktı. IŞİD’in ortaya çıkmasına nezaret etti. Biden, Çin’in ekonomisinin güçlenmesine destek oldu. Çok iyi bir istihbarata dayanarak söyleyebilirim ki, Çin bu yüzden Biden’ı destekliyor ve umutsuzca seçimi onun kazanmasını istiyor. Biden seçilirse, Çin ülkemizin sahibi olacak. Ben seçilirsem, dünyada yol açtığı yıkım için Çin’den hesap soracağım.”

“BİDEN SOSYALİZMİN TRUVA ATI”

Trump, ülkede Covid-19 nedeniyle alınan önlemlerin gevşetilmesi gerektiğini, aksi halde insanların psikolojik sorunlar yaşayacağını savunarak, “Biden’ın planı virüse bir çözüm değil, daha çok virüse teslim olmak” diye konuştu.

Tedarik zincirlerinin ve üretim sektörlerinin ülke içinde kalması için çaba sarf edeceklerini vurgulayan Trump, “Joe Biden’ın ajandası Çin üretimi, benim ajandam Amerikan üretimi” yorumunda bulundu.

Demokratların ve Biden’ın ABD’nin birçok değerini yerle yeksan edeceğini savunan Trump, “Biden sosyalizmin Truva Atı” dedi.

Trump, “Joe Biden zayıf. Emirlerini liberal riyakarlardan alıyor. Bu kişiler, enkaz alanından kaçarken, kentlerini yerle bir eden insanlar” eleştirisinde bulundu.

“BİDEN KAZANIRSA POLİS TEŞKİLATINA VERİLEN FONLARI KESECEĞİM”

Biden’ın seçimi kazanması durumunda polis teşkilatlarına verilen fonları keseceğini öne süren Trump, “Demokratlar, ülke genelinde güvenlik güçlerini azaltan yasalar çıkaracak. Böylece tüm şehirler Portland gibi olacak. Biden’ın Amerika’sında kimse güvende olmayacak. Biz her zaman Amerikan güvenlik güçlerinin yanındayız” dedi.

Portland, Kenosha gibi kentlerde şiddet eylemlerine dönüşen protestolara vurgu yapan Trump, federal yetkililerin buralara davet edilmesi durumunda sorunun kolayca çözülebileceğini vurguladı.

“ABD AYA İLK KADIN GÖNDEREN ÜLKE OLACAK”

Trump, geçen hafta düzenlenen Demokrat Parti Kongresinde, sokaklardaki şiddet ve yağma olaylarına değinilmemesini eleştiren Trump, “Biden ve ekibi, sol kanat anarşiyi kınamadı bunun yerine bu kişilere bağış yaptı” yorumunu yaptı.

Amerikan halkının güvenli ve onurlu bir şekilde yaşaması için çalışacaklarına işaret eden Trump, “Demokrat Parti, anarşistler, yağmacılar, provokatörler, isyancılar, bayrak yakıcılarlarla yan yana durmak istiyorsa bu onların tercihi. Ama başkan olduğum müddetçe, ben bunun bir parçası olmayacağım” ifadesini kullandı.

Trump, sosyal eşitlik, işsizliğin azaltılması, eğitimde fırsat eşitliği, dini özgürlükler, teknolojik gelişmeler gibi alanlarda ilerleme vaatlerinde bulunurken, “Amerika, uzay alanında Ay’a ilk kadın gönderen ülke olacak. Amerika, Mars’a bayrağını diken ilk ülke olacak” diye konuştu.

“AFGANİSTAN’DA SONU GELMEYEN SAVAŞLARI BİTİRDİK”

Trump, dış politika konusunda da Afganistan’daki “sonu gelmeyen” savaşları bitirdiklerini, IŞİD Elebaşı Ebubekir el-Bağdadi ve İran Devrim Muhafızları bünyesindeki eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürdüklerini anlattı.

İsrail konusunda da Tel Aviv’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıdıklarını ve Golan Tepelerinde İsrail’in egemenliğini tanıdıklarını anlatan Trump, “25 yıldır Orta Doğu’da ilk kez bir barış anlaşmasının imzalanmasını sağladık. Bu anlaşma için Birleşik Arap Emirliklerine ve İsrail’e teşekkür ediyorum” dedi.

TRUMP’IN KONUŞMASI SIRASINDA PROTESTO

Öte yandan Trump’ın konuşmasını yaptığı saatlerde Beyaz Saray önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi de ülkedeki ırkçılığı ve polis şiddetini protesto etti.

Siyahilerin Hayatı Değerlidir (Black Lives Matter) Sokağında toplanan protestocular ülkede son dönemde polis şiddetiyle yaşamını yitiren George Floyd ve pazar günü polisin ateşiyle ağır yaralanan Jacob Blake’i de andı.

Son Haberler

Selçuk Özdağ’a saldıran kişi “3. Abdülhamit Erdoğan’ı indireceğiz”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ Halk TV’de yayınlanan Kayda Geçsin programının konuğu oldu. Önemli açıklamalarda bulunan Özdağ kendisine saldıran kişiye ait Erdoğan'a yönelik...

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında patlama

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında patlama meydana geldiğini iddia ederek, “18.20 sıralarında yaşanan patlamadan ötürü, Gülnar bölgesinde kırılmayan cam...

AKP’li Kurtulmuş: Reform paketini yakında kamuoyuyla paylaşacağız

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye'de hukuk, ekonomi ve siyaset alanında ilgili bakanlıklarımızın çalıştığı, hemen hemen hazır olmuş olan reform paketini yakında Türkiye'nin kamuoyuyla...

Trabzonspor 3 puana 3 golle uzandı

Süper Lig'in 20. haftasında Trabzonspor, İttifak Holding Konyaspor'u 3-1 yendi. Süper Lig'in 20. haftasında oynanan Trabzonspor-İttifak Holding Konyaspor maçı, ev sahibi bordo-mavili ekibin 3-1'lik üstünlüğü ile sona...

Çok Okunanlar

AKP’nin Demirtaş önerisi Erdoğan’ı kızdırdı

AKP'nin MKYK toplantısında 6-8 Ekim olayları hakkında Batı kamuoyunun bilgilendirilmesi teklif edildi. MKYK toplantısında sunulan teklifi kesin bir dille reddeden...

“Sedat Peker gözaltına alınıp sınır dışı edildi” iddiası

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Kuzey Makedonya’da gözaltına alındığı ve Kosova üzerinden Türkiye’ye iade edileceği iddia edildi. Peker'e...

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı’ndan Özdağ’a saldırı soruşturmasını yürüten savcıya tehdit

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Ömer Şanlı, Selçuk Özdağ'a saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcı Alparslan Tufan'ı tehdit etti. Gelecek Partisi...

Kartepe’deki kayıp doktor Uğur Tolun ölü bulundu

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, 13 Ocak günü kamyoneti ile gezmeye çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan Doktor Uğur Tolun ölü...

Demirtaş’ın Avukatı Karaman “Erdoğan ‘çözüm süreci’ nedeniyle yargılanabilir”

Kobanê iddianamesine dair açıklama yapan Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Ankara Başsavcılığı, yeni Kobani iddianamesinde çözüm sürecini suç sayarak,...

Resmi sitesine Türkiye’den erişilemeyen Sinovac şirketinden açıklama

Türkiye’nin koronavirüs aşısı aldığı Çinli Sinovac şirketi, web sitelerine Türkiye’den erişimi engellemesini, “Türkiye’den bilgisayar korsanlarının sitemize saldırması nedeniyle Türkiye’den...

AKOM’dan İstanbul’a kar yağışı uyarısı

İstanbul'da hafta sonu etkili olan ve bu sabah da yüksek kesimlerde etkisini sürdüren kar yağışı ile ilgili Afet Koordinasyon...

WhatsApp’ın hakkınızda topladığı bilgileri nasıl öğrenirsiniz?

WhatsApp, kullanıcıların verilerini uzun süredir topluyor ve Facebook ile paylaşıyor. Bu konuda gizlilik sözleşmesinde madde madde açıklama da yer...

Telegram’ın temel özellikleri

Son dönemde Türkiye'deki pek çok insanın haberleşme ve haber paylaşımında kullanmaya başladığı Telegram nasıl bir uygulamadır? En yaygın haberleşme...

Gözden Kaçmasın