11 Temmuz 2020, Cumartesi

DSÖ Genel Direktörü G20’ye seslendi

Dünya Sağlık Örgütü G20 ülkelerine COVID-19 ile getirilen karantina kısıtlamalarını yumuşatmada “aşamalı süreç” uygulamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü G20 ülkelerine COVID-19 nedeniyle getirilen kısıtlamaların yumuşatılmasının planladığını görmek cesaret verici olsa da “bu önlemlerin aşamalı bir süreç içinde yumuşatılması çok önemli” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye internet sitesinden verilen açıklamaya göre Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus G20 ülkeleri Sağlık Bakanları ile İnternet üzerinden yaptığı sanal toplantıda “hepinizin ülkesi etkilendi ve hepiniz mücadelenizin farklı aşamalarındasınız” dedi.

Avusturya, Almanya ve İtalya gibi ülkelerin vaka sayıları ve hastane ölümlerinde düşüş gibi cesaret verici veriler ışığında COVID-19 pandemisiyle ilgili getirdikleri karantina kısıtlamalarını yumuşatacaklarını duyurmaları konusunda Tedros, bu kısıtlamaları kaldırırken durumu herhangi bir ülkede salgının bittiği anlayışıyla değil, yeni bir aşamanın başladığı görüşüyle yapmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

“ÜLKELER VİRÜS KONUSUNDA VATANDAŞLARINI EĞİTMELİDİR”

DSÖ Genel Direktörü “Bu önümüzdeki aşamada ülkelerin yeniden virüsün ortaya çıkmasını önlemek, çıkarsa da buna hızla müdahale etmek üzere vatandaşlarını eğitmeleri, görevlendirmeleri ve güçlendirmeleri yaşamsal önemdedir” ifadesini kullandı ve ülkelerin vakaları tespit etmek, test uygulamak, izole etmek ve her bir vakaya bakım sağlamak, her bir teması takip etmek ve sağlık sistemlerinin vakalarda artışı karşılayacak kapasiteye sahip olduklarından emin olmaları gerektiğini kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN 500 MİLYON DOLAR AYIRDI

Tedros ayrıca G20 Başkanı Suudi Arabistan’ın pandemiyle küresel mücadeleye 500 milyon Dolar taahhüt etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

DSÖ Başkanı virüsün yayılmasının G20 ülkelerinin kapasitesine sahip olmayan ülkelerde hız kazanmasından derin endişe duyduğunu ifade ederek sadece COVID-19 mücadelesi için değil diğer temel sağlık hizmetlerinin de devam edebilmesi için acil desteğe ihtiyaçları olduğunu belirtti.

ABD’NİN ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

ABD’nin DSÖ’nün salgınla ilgili yaptıklarını hedef alan eleştirileriyle ilgili olarak Tedros salgının en başından bu yana DSÖ’nün tehlike çanlarını yüksek sesle ve net olarak çaldığını vurguladı.

Tedros “ve küresel müdahaleyi koordine etme misyonumuzu devam ettiriyoruz, paydaşlarımızla insanların hayatını kurtarmak için birlikte çalışıyoruz. Dünyanın her yerinde ülkeler için ayrıntılı teknik rehberler geliştirilmesi için binlerce bilim adamı ve uzmanı görevlendirdik. Pek çok ülkeye laboratuvar malzemesi ve koruyucu ekipman gönderdik, test kapasitesini genişlettik” diye konuştu.

DSÖ, 1.5 MİLYON SAĞLIK ÇALIŞANINA EĞİTİM VERDİ

Genel Direktör DSÖ’nün 1.5 milyon sağlık çalışanına eğitim verdiğini, COVID-19 tedavisinde ölüm oranlarını düşürerek çok önemli bir ilerleme sağlayabilecek 4 ilacın güvenliği ve etkinliği ile ilgili verileri sağlamak için “Dayanışma Denemesi” girişimini başlattıklarını da sözlerine ekledi.

Uluslararası topluluğun COVID-19 ile ilgili DSÖ’nün Stratejik Hazırlılık ve Müdahale Planına 900 milyon Dolar taahhüt ettiğini belirten Tedros, DSÖ’nün BM Malzeme Zinciri Görev Gücü aracılığıyla Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikle Dünya çapında koruyucu malzeme dağıttığını da kaydetti.

DSÖ, 3 İSTEKTE BULUNDU

Tedros 19 Nisan tarihinde yapılan toplantıda Dünya’nın en güçlü 20 ekonomisinden üç istekte bulundu: “Birinci olarak her bir ülkeyi bilim ve gerçeklerin rehberliğinde pandemiyle kararlılıkla mücadele etmeye çağırıyoruz. İkinci olarak COVID-19 küresel yanıtını desteklemeye devam etmede G20 ülkelerine bakıyoruz”

Genel Direktör üçüncü olarak da G20 ülkelerini gerekli malzemelerin üretimi ve adil olarak dağıtımında birlikte çalışmaya ve sağlık çalışanları ve hastalarını riske atan ticaret engellerini kaldırmaya çağırdı.

“HEPİMİZ TEK BİR İNSANLIĞIN PARÇASIYIZ”

Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus konuşmasına “COVID-19 pandemisi bize basit bir gerçeği hatırlattı: Hepimiz tek bir insanlığın parçasıyız. Aynı gezegeni paylaşıyoruz. Aynı umutlara ve hayallere sahibiz. Aynı kaderi paylaşıyoruz” ifadeleri ile son verdi.

Son Haberler

Yeni geliştirilen ses dalgasıyla izolasyon sistemi, pencere açıkken de gürültüyü engelliyor

Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları yeni sistemin dışarıdan gelen seslerle aynı frekansta ses basıncı yaydığını bu sayede de pencerenin açık kalmasına olanak tanıdığını belirtiyor. Southampton Üniversitesi’nden...

Taksicilerden İBB’ye dava: “Yüz kızartıcı suçlarda kullanım belgesi iptal edilmemeli”

Taksicilerin meslek birliği olan İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası, tecavüz gibi yüz kızartıcı davranışlarda bulunulması ve haksız kazanç sağlanması durumunda “Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi”nin...

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yamanel açıkladı: “Vardiyalı eğitim gelebilir”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Okullar için de hibrit (karma) modeller var, yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz...

Muğla’da otel çatısındaki güneş enerjisinin tankı patladı: 2 kişi yaralandı

Muğla Ortaca'da bir otelin çatısındaki güneş enerjisinin tamiri sırasında su tankı patladı, 2 işçi yaralandı. Muğla'nın Ortaca ilçesinde, bir otelin çatısındaki güneş enerjisinin tamiri sırasında...

Çok Okunanlar

Küçükçekmece Belediyesi’nden kedi katliamı

İstanbul Küçükçekmece'de iddiaya göre, belediye görevlileri tarafından çöp konteynerlerine onlarca kedinin cansız bedeni atıldı. Küçükçekmece'de belediye görevlilerinin çöp konteynerlerine poşetlerin...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

“Cinsel saldırı olayını kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar”

SOL Parti üyesi avukat İ.K., partide yetkili bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. Sol Parti yönetimi tarafından...

Türkiye’de satılan ibuprofen içeren ilaçlar

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs (COVID-19) semptomları olan kişilerin Ibuprofen ilacını almaktan kaçınmasını önerdi. DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier dün Cenevre'de yaptığı...

Ayasofya’nın ibadete açılmasına dünyadan ilk tepkiler

Danıştay tarafından verilen kararla Ayasofya Müzesi artık ibadete açılabilecek. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile ibadete...

Gözden Kaçmasın