10 Temmuz 2020, Cuma

Dünya’da haftadan kalan – Son beş günün öne çıkan haberleri – 29 Kasım 2019

25 Kasım – 29 Kasım 2019 arasında dünya gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen: Nevzat Ahrar
Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

İTALYA’DA NAZİ PARTİSİ GİRİŞİMİ

‘İtalyan Nasyonal Sosyalist İşçiler Partisi’ adı altında yeni bir Nazi girişimi ortaya çıkarıldı. Grubun çevre ülkelerle de bağlantıları ortaya çıktı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AP’DE ONAYLANDI

Fransa Strazburg’taki toplantıda, İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanmasına yönelik karar tasarısı, 91 “hayır”a karşılık 500 “evet” ile onaylandı.

MALTA’DA GAZETECİ CİNAYETİNDE GELİŞMELER

Gazeteci Caruana Galizia cinayeti soruşturmasında bir iş adamının tutuklanmasının ardından Turizm ile Ekonomi Bakanları istifa etti.

HONG KONG’DA YEREL SEÇİM

Protestolarla kavrulan Hong Kong, seçim için sandıktaydı. Oylamada Pekin yanlısı DAB çok koltuk kaybederken demokratlar oyları topladı.

‘HONG KONG’ SORUMLULARINA YAPTIRIM

Trump yönetimi, Hong Kong’daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu Çinli yetkililere yaptırım tasarısını onayladı.

TRUMP İFADE VERECEK

ABD’de Temsilciler Meclisi, azil soruşturması kapsamında başkan Donald Trump’ı soruları yanıtlamak üzere 4 Aralık’ta ifadeye çağırdı.

SİNGAPUR’DA “SAHTE HABERE” DÜZELTME

Singapur’daki yeni ‘sahte haber’ yasası kapsamında ilk düzeltme, devlet yatırımları ile ilgili Facebook’ta paylaşılan bir gönderiye yönelik oldu.

ARNAVUTLUK’TA 6,4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Arnavutluk’ta hafta içi meydana gelen deprem sonrası ulusal yas ilan edilirken 49 kişi yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmaları sürüyor.

LONDRA, UBER’İN LİSANSINI YENİLEMEDİ

Londra’da 50 bin sürücü ile çalışan Uber’in lisansı, lisanssız sürücülerin araç kullanması ve güvenlik zaafiyeti gerekçesiyle yenilenmedi.

İSPANYA’DA BAĞIMSIZLIK GÖRÜŞÜLECEK

Katalan Bağımsızlık Partisi (ERC) üyeleri yüksek oy oranıyla İspanya’nın Sosyalist hükumeti ile bağımsızlığı görüşme önergesini kabul etti.

“YASADIŞI GÖÇ” İTİRAFI

TIR kasasında ölü bulunan 39 Vietnam vatandaşı ile ilgili soruşturmada TIR şoförü, “yasadışı göçmenliğe aracı olduğunu” itiraf etti.

ÇOCUK İSTİSMARINA HAPİS CEZASI

Arjantin’de Katolik okulunda öğrencilere cinsel istismardan dolayı Rahip Nicola Corradi 42 yıl, rahip Horacio Corbacho ise 45 yıla mahkum edildi.

BANGLADEŞ SALDIRGANLARINA İDAM KARARI

2016’da Dhaka’da kafeye düzenledikleri saldırı sonucu 22 kişinin ölmesine sebep olan 7 kişi ölüm cezasına çarptırıldı.

IRAK’TA OLAYLAR: İRAN KONSOLOSLUĞU YAKILDI

Necef kentinde İran Konsolosluğu önünde toplanan Iraklılar konsolosluk binasını ateşe verdi. Kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KUZEY KORE’DEN YENİ ROKET DENEMESİ

Kuzey Kore’nin “tanımlanamayan” iki roketinin Güney Hamgyong bölgesinden ateşlendiği ve Japon Denizi’ne düştüğü aktarıldı.

X17 PARÇACIĞI KARANLIK MADDE OLABİLİR

Macar Bilimler Akademisi, “X17 parçacığı” adlı dört doğa gücüne ek olarak beşinci bir gücün varlığına ilişkin bulgulara ulaştıklarını açıkladı.

PAPUA YENİ GİNE’DE AYRILIK REFERANDUMU

Papua Yeni Gine’de referandumunda Bougainville halkı bağımsızlık kararı için oylarını kullandı. Sonuçlar 15 Aralık’ta açıklanacak.

KOLOMBİYA’DA ULUSAL DİYALOG ÇAĞRISI

Protestolarda üç kişinin öldüğü Kolombiya’da Başkan Ivan Duque, “ulusal diyalog” sözü verdi ve “sosyal farkların” kapatılacağını söyledi.

GÜRCİSTAN’DA REFORM TALEBİ

Tiflis’te parlamento binasının girişini kapatan onbinler, eşit temsiliyet ve iktidar partisine yarayan seçim sistemiyle ilgili reform talep ediyor.

Son Haberler

18 yaş altının veli ile uçma zorunluluğu kaldırıldı

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, 18 yaş altının veli ile uçma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi,  Twitter hesabından yaptığı açıklamada...

İmamoğlu: İstanbul’da havai fişek uygulaması bitmiştir

Sakarya'da meydana gelen havai fişek patlamasından sonra CHP'li birçok belediye faaliyetlerinde havai fişeklerin yasaklandığını açıkladı. Bu açıklamalara İmamoğlu da katıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin,...

Kurban Bayramında kesilecek hayvanlar için ‘kene’ uyarısı

Bir tarafta koronavirüs ile mücadele edilirken bir tarafta ise geçmiş yıllarda binlerce can alan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı uyarılar yapılıyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi...

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’ndan Ankara’da direnen avukatlara destek

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, "çoklu baro" teklifine karşı "Savunma Susturulamaz" diyen avukatlara destek olmak için Kuğulu Park'ta basın açıklaması düzenledi. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, "çoklu baro" teklifine...

Çok Okunanlar

“Cinsel saldırı olayını kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar”

SOL Parti üyesi avukat İlayda Kocabaş, partide yetkili bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. Sol Parti yönetimi...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Küçükçekmece Belediyesi’nden kedi katliamı

İstanbul Küçükçekmece'de iddiaya göre, belediye görevlileri tarafından çöp konteynerlerine onlarca kedinin cansız bedeni atıldı. Küçükçekmece'de belediye görevlilerinin çöp konteynerlerine poşetlerin...

Fahrettin Koca: Vakalar düğün, nişan, cenaze töreni gibi etkinliklerle artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan vakaların kaynağının düğün, nişan ve cenaze gibi etkinlikler olduğunu açıkladı. Bilim Kurulu...

Eşi ve çocuğu yanındayken susturuculu silahla vurulan kişi öldü

İngiltere'den Türkiye'ye memlekete tatile gelen aileye piknik dönüşü susturucu takılmış silah veya silahlarla saldırı düzenlendi. 24 yaşındaki Hüseyin Eren,...

Gözden Kaçmasın