DÜNYA VİDEO HABER

Dünya’da haftadan kalan – Son yedi günün öne çıkan haberleri – 13 Aralık 2019

7 – 13 Aralık 2019 arasında dünya gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen: Nevzat Ahrar
Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

BİRLEŞİK KRALLIK’TA ‘MUHAFAZAKAR’ ZAFER

Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, hükümet kurmak için gereken çoğunluğa ulaştı. Seçim, İşçi Partisi için tarihi bir yenilgi oldu.

FİNLANDİYA’DA KADIN AĞIRLIKLI KABİNE

Finlandiya’da yeni kabinenin önde gelen dört ismi: Eğitim Bakanı Li Andersson (32), Ekonomi Bakanı Katri Kulmani (32), Başbakan Sanna Marin (34) ve İçişleri Bakanı Maria Ohisalo (34).

YANARDAĞ PATLADI, HERKES ÖLÜ YA DA YARALI

Yeni Zelanda’da 5 kişinin ölüp 34 kişinin yaralı kurtulduğu Beyaz Ada’daki doğa olayında adada kalan 8 kişiyi arama-kurtarma çalışmaları sonuçsuz.

KADINLARA AYNI KAPIDAN GİRME İZNİ

Suudi Arabistan’da hükümetin aldığı karar uyarınca restoranlardan artık, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş kapıları bulundurmaları istenmeyecek.

RUSYA SPOR ORGANİZASYONLARINDAN MEN EDİLDİ

Rusya, Dünya Anti-Doping Kurulu’nun incelemesi sonucunda olimpiyatlar ve Katar 2022 dahil birçok spor organizasyonundan 4 yıllığına men edildi.

YILIN İNSANI: GRETA THUNBERG

TIME Dergisi, 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti ve ‘iklim için okul grevleri’nin öncüsü Greta Thunberg’i ‘yılın insanı’ seçti.

TRUMP’TAN ‘YILIN İNSANI’ YORUMU

ABD Başkanı, “Saçmalık” yorumu yapıp yüklendi: “Sakin Greta, Sakin. Önce öfke kontrolün üzerinde çalış, sonra arkadaşınla sinemaya git.”

TRUMP’A AZİL” OTURUMLARI SÜRÜYOR

ABD’de Temsilciler Meclisi’nde Başkan Donald Trump’a yönelik süren azil soruşturmasının 2. oturumunda iki partinin vekillerin avukatları dinlendi.

SEYŞELLER BORCUNA KARŞILIK DENİZİNİ KORUYACAK

Seyşeller ada ülkesi, Avrupa’ya olan dış borcunun bir kısmına karşılık yaklaşık Türkiye’nin yarısı kadar bir deniz sahasını korumayı kabul etti.

JAPONYA’DA CİNSİYETÇİ UYGULAMA

Japonya’da bazı şirketler, “kadınlarda hoş durmadığı” gerekçesiyle kadın çalışanların gözlük takmasını yasaklayan bir karar aldı.

İRAN VE ABD’DEN TUTUKLU MÜBADELESİ

İran ve ABD, son dönemlerdeki gerilimli ilişkilere karşın tutuklu bilim insanlarına ilişkin mübadelede bulundu. Trump, İran’a teşekkür etti.

IRAK’TA PROTESTOLAR SÜRÜYOR: 20 ÖLÜ

Irak’ta başbakanın istifasına sebep olan protestolar sürüyor. Son olarak kimliği belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu en az 20 kişi öldü.

SUSAM SOKAĞI’NIN KUKLACISINA VEDA

Susam Sokağı’nda Minik Kuş ve Kırpık karakterlerine hayat veren kuklacı ve oyuncu Caroll Spinney, 85 yaşında hayata veda etti.

ABD DONANMA HAVA ÜSSÜ’NDE SALDIRI

Florida’daki Pensacola Donanma Hava Üssü’nde Suudi bir teğmenin görevi sırasında gerçekleştirdiği silahlı saldırı sonucu 3 kişi öldü.

DÜNYA KARALARI ÜZERİNDEKİ EN DERİN NOKTA

Karalar üzerindeki en derin nokta, Antarktika’daki Denman Buzulu’nda bulundu. Buzla dolu kanyonun derinliği su seviyesinin altında 3,5 km.

IMF’DEN UKRAYNA’YA 3 YILLIK YARDIM ANLAŞMASI

Uluslararası Para Fonu (IMF), üç yıllık 5,5 milyar dolar değerindeki yardım fonu için Ukrayna hükumeti ile anlaştığını açıkladı.

ŞİLİ EYLEMLERİNDE 50 GÜN GERİDE KALDI

Haftalardır sosyal ve ekonomik eşitlik talebinde bulunulan protestolarda 26 kişinin öldüğü 12 bin yaralı olduğu aktarılıyor. 20.600 kişi ise tutuklandı.

ANTARKTİKA’YA GİDEN UÇAK KAYBOLDU

Şili’den Antartika’ya lojistik destek götüren Şili Hava Kuvvetleri’ne ait uçak kayboldu. Uçakta 38 kişi bulunuyordu.

HİNDİSTAN’DA 43 İŞÇİ ÖLDÜ

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir fabrikada, işçilerin içeride uyuduğu sırada çıkan yangında 43 işçi öldü.

Etiketler