8 Temmuz 2020, Çarşamba

Dünya’da haftadan kalan – Son yedi günün öne çıkan haberleri – 6 Aralık 2019

30 Kasım – 6 Aralık 2019 arasında dünya gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen: Nevzat Ahrar
Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

LONDRA KÖPRÜSÜ’NDE BIÇAKLI SALDIRI

Londra Köprüsü’nde 5 kişiyi bıçaklayıp 2’sini öldüren 28 yaşındaki Usman Khan, olay yerinde polisler tarafından vuruldu. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

ŞARTLI TAHLİYE OLMUŞ

Khan ve 8 kişi, 2010’da aralarında Londra Borsası’nın da olduğu hedefleri bombalamayı planladığı için hapse atılmış, daha sonra serbest kalmış.

FRANSA’DA GENEL GREV BAŞLADI

Emeklilik haklarında kısıtlamaya sebep olacak ’emeklilik reformu’, Fransa genelinde genel grevle protesto ediliyor. Ulusal şirketler de greve katıldı.

BURGER KING VETOYU DELDİ

Şirket, Rum vetosunu delerek KKTC’de adıyla hizmet vermeye başladı. Rum baskısı nedeniyle şirket 1999’da şube adını ‘Burger City’ yapmıştı.

SUİKAST SONRASI BAŞBAKAN İSTİFA EDİYOR

Malta Başbakanı Joseph Muscat, gazeteci Caruana Galizia suikasti soruşturmasının etkileri sebebiyle Ocak’ta istifa edeceğini açıkladı.

IRAK BAŞBAKANI İSTİFA ETTİ

Irak’ta aylardır süren protestolarda Başbakan Adel Abdul-Mahdi, Şii lider Ayetullah Ali al-Sistani’nin vaazı sonrası istifa ettiğini açıkladı.

KUZEY KORE SAĞLIK TURİZMİ BAŞLATACAK

Kuzey Kore, gelecek yıl yabancılara sağlık turizmi imkanı sunacağını duyurdu. Turizm, ambargolara dahil olmayan az sayıda alandan biri.

KRİPTO-PARA TAVSİYESİYLE YAPTIRIM DELME SUÇU

Ethereum’dan Virgil Griffith, Kuzey Kore’ye blockchain teknolojisini tavsiye edince ABD’de yaptırımları delme suçuyla karşı karşıya kaldı.

ÇİN VE RUSYA ARASINDA BİR İLK

Rusya ve Çin iki ülkeyi birbirine bağlayan gaz hattının açılışını yaptı. Yakutistan’dan Çin’e uzanan tarihi hattı iki ülke lideri birlikte açtı.

ÇİN’DE ‘YALAN HABER’ YASASI

Çin, video ve ses yayını yapan kuruluşların yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojilerini kullanmaları halinde “uyarı” yayınlamalarını zorunlu kıldı.

BREZİLYA VE ARJANTİN’E ABD’DEN GÜMRÜK VERGİSİ

Başkan Donald Trump, Brezilya ve Arjantin’den demir ve alüminyum ithalatına “iç üretime destek için” vergi getireceğini duyurdu.

İRAN’DAKİ OLAYLARDA ÖLÜ SAYISI 208

Uluslarası Af Örgütü’ne göre, İran’daki gösterilerde en az 208 eylemci öldü. Protestoları benzin fiyatını üç katına çıkaran zam tetiklemişti.

GÜNEY SUDAN’DA ETNİK ÇATIŞMA

Güney Sudan’da Gak ve Manuer toplulukları arasında çıkan etnik çatışma sonucu 80 kişi hayatını kaybetti. BM, Nepalli güçleri bölgeye yerleştirdi.

AFGANİSTAN’DA BM ARACINA SALDIRI: 6 ÖLÜ

Afganistan’ın başkenti Kabil’de aralarında Japonya Barış Sağlık Ekibi’nin yöneticisi Tetsu Nakamura’nın da olduğu 6 kişi saldırı sonucu öldü.

UYGUR TASARISI, TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDEN GEÇTİ

ABD Temsilciler Meclisi, Uygur bölgesindeki hak ihlalleri gerekçesiyle 1’e karşı 407 oy ile Çinli yetkililere ambargo tasarısını geçirdi.

GOOGLE’IN KURUCULARI GÖREVİ BIRAKIYOR

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, CEO ve başkan oldukları Alphabet’in günlük işleyişinden çekileceklerini açıkladılar.

HİNDİSTAN’DA TACİZ ZANLILARI ÖLDÜRÜLDÜ

Cinsel saldırıdan yargılanan 4 kişi olay canlandırma sırasında polisin silahını almaya çalıştı, çatışma çıktı 4 saldırgan öldü, 2 polis yaralandı.

MEKSİKA’NIN KUZEYİNDE ÇATIŞMA

Meksika’nın kuzeyinde güvenlik güçleri ve karteller arasında çıkan çatışmada, 4 polis ve 10 kartel üyesi yaşamını yitirdi, 6 polis yaralandı.

Son Haberler

Van Gölü’nde kaybolan teknenin yeri tespit edildi

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, "Van Gölü'nde batan teknenin yeri tespit edilmiştir. Tekne ve cenazelerin çıkartılması için gerekli çalışmalara başlanılmıştır" denildi. Van'da 27 Haziran'da göle açılan...

GÜN ORTASI | 8 Temmuz 2020 – Günün ilk bölümünün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 8 Temmuz saat 15.00’e kadar olan öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya ile ilgili bir...

LC Waikiki, homofobik şirketler arasına katıldı

Homofobik kesimlerin hedef göstermesi ile bazı şirketler duruşunu değiştiriyor. Onlardan biri de LC Waikiki oldu. Sosyal medyadan bazı homofobik kesimlerin paylaşımları üzerine LC Waikiki...

Rusya: Türkiye ile acil bir ateşkes üzerinde çalışıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da Türkiye ile acil bir ateşkes üzerinde çalıştıklarını öne sürdü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Interfaks'a değerlendirmelerde bulundu. Rusya ve Türkiye'nin...

Çok Okunanlar

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

İBB’nin deprem raporu: İstanbul’daki en riskli ilçeler

Uzmanların İstanbul'da beklediği 7.3'ün üzerindeki bir deprem için en riskli ilçe ve mahalleler belirlendi. İBB’nin hazırladığı deprem raporunda en riskli...

Eşi ve çocuğu yanındayken susturuculu silahla vurulan kişi öldü

İngiltere'den Türkiye'ye memlekete tatile gelen aileye piknik dönüşü susturucu takılmış silah veya silahlarla saldırı düzenlendi. 24 yaşındaki Hüseyin Eren,...

Bodrum’da ünlü markaların avukatları ile esnaf arasında gerginlik

Muğla'nın Bodrum ilçesinde ünlü markaların avukatları ile imitasyon marka satan esnaf arasında denetim gerginliği yaşandı. Türkiye'nin turizm merkezlerinden Bodrum'da, esnaf...

Müge Anlı’nın programında ortaya çıktı: 7 yıl önce öldürdüğü kuzenini kuyuya atmış!

Denizli'de 2013 yılında kaybolan Levent Karaduman'ı arayan aile, Müge Anlı'nın ekibinden yardım istedi, kısa süre sonra Karaduman'ın kuzeni tarafından...

Gözden Kaçmasın