BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DÜNYA GÜNDEM MEDYA

Dünyanın önde gelen basın özgürlüğü örgütlerinden ortak açıklama

Dünyanın önde gelen 14 basın ve ifade özgürlüğü örgütü Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara karşı bir koalisyon oluşturarak açıklama yaptı. Koalisyon Erdoğan, Yıldırım, Bozdağ, Çavuşoğlu’ndan randevu istedi.
Aralarında The International Press Institute (Uluslararası Basın Enstitüsü) ve Reporters Without Borders (Sınır Tanımayan Gazeteciler) gibi örgütlerin de olduğu toplam 14 kuruluş, Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyon ve kürtlere yönelik yayınlarıyla bilinen 15 medya kuruluşunun kapatılmasıyla ilgili Erdoğan, Yıldırım, Bozdağ ve Çavuşoğlu’ndan acil toplantı talep etti.

Gözaltına alınanlar arasında Uluslararası Basın Enstitüsü yönetim kurulu üyesi ve temsilcisi Kadri Gürsel ve üyesi Murat Sabuncu’nun da bulunduğu belirtilen açıklamada, ‘eleştirel haber ve yorumların yayınlanabildiği ender kurumlar arasında olan’  ifadesiyle tanımlanan Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyondan ve uluslararası insan hakları örgütünün temsilcisine de yöneltilen soruşturmanın koalisyonda yarattığı rahatsızlıktan söz edildi.

‘Operasyon haberlerinde tüm medya kontrol altına alınmak isteniyor’

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 medya organıyla ilgili de ifadeler bulunan açıklamada, “Özellikle de ülkenin güneydoğusundan haberler veren 15 medya kuruluşunun kapatılması, Kürt azınlığın sansürlenmesi için sürdürülen kampanyanın bir parçasıdır. Bu karar, Türk hükümetinin, bölgede süren terörle mücadele operasyonlarının haberleştirilmesinde tüm medyayı kontrol altına almak yönündeki çabasında yeni bir adımı temsil ediyor.” sözleri yer aldı.

Dokuz8HABER

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video