Uluslararası kamuoyu Filistin’e aşı girişine onay vermesi için İsrail’e baskı uygularken, İsrail’den “5 bin aşının Filistin’e gönderilmesine onay verildiği” açıklaması geldi. Ancak, Filistin Sağlık Bakanlığı “tek bir aşını bile ulaşmadığını” belirtiyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’den yapılan açıklamanın aksine, 5 bin Kovid-19 aşısının işgal altındaki Batı Şeria’ya ulaşmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Destekleyici Tıp Hizmetleri Genel Müdürü Üsame el-Neccar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin’de hiçbir yetkili makamın hiçbir aşıyı İsrail’den henüz teslim almadığını söyledi. “Aşıların var olduğuna dair herhangi bir tebligat bizlere ulaşmadı. Bu konuda bir bilgimiz yok” diyen el-Neccar, İsrail’in üzerindeki uluslararası baskıyı hafifletmek için bu türden haberleri yaymak istediğini söyledi.

İSRAİL AÇIKLAMIŞTI

Uluslararası kurumlar ve insan hakları örgütleri işgal altındaki Filistin topraklarına aşının girişine izin vermesi için İsrail’e baskı uygulaması üzerine, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 5 bin doz Kovid-19 aşısının Filistin’e gönderilmesinin onaylandığı bildirilmişti.