Geçtiğimiz kasım ayında Fransa’da parlamentodan geçen ‘güvenlik yasası’ hakkında aylardır süren protestolar devam ediyor.

Geçtiğimiz kasım ayında Fransa’da parlamentodan geçen ‘güvenlik yasası’ hakkında aylardır süren protestolar devam ediyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Paris başta olmak üzere, Rennes, Nantes, Caen, Rouen, Lyon, Clermont-Ferrand ve Dijon’un da bulunduğu 80 yerleşimde bir araya gelen protestocular, polisin şiddet uygulamasının meşrulaştırıldığına işaret eden dövizler taşıdı.
Protestoda bulunanlarla polis arasında sık sık gerginlik yaşanırken, İçişleri Bakanlığı ülke genelinde 75 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Soğuk havaya rağmen, polise göre 34 bin, eylemcilere göre ise 200 bine yakın kişi tasarıyı protesto etmek için toplandı.

YASA NELER İÇERİYOR?

Yasa, güvenlik güçlerinin görüntülerini yayımlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası öngörüyor. Gösterilerde “drone” kameralarının yanı sıra güvenlik güçlerinin görev sırasında kullandığı kameraların insanları izlemek için kullanılabileceği belirtiliyor.