Google ve Facebook ‘sahte haberlere’ karşı mücadele başlattı

ABD seçimleri sırasında ‘sahte haberler’den başı yanan Facebook, bu konuda önlem almak için girişimlere başladı. Bu mücadelede Google da Facebook’u yalnız bırakmadı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]F[/mks_dropcap]acebook CEO’su Mark Zuckerberg, ABD seçimlerinin ardından ‘seçimleri etkileyen asılsız haberlerin’ Facebook’ta yer alması üzerine topa tutulmuş, bunun üzerine yaptığı açıklamada iddiaları ‘çılgınca’ olarak nitelemişti.

Son dakika gelişmelerinin anlık olarak paylaşıldığı Twitter gibi platformlarda yanlış/eksik bilgi akışıyla oluşturulan haberler son günlerde ‘teyit’ problemleri yaratmaya başladı.

Sahte haberler bazen ABD seçim kampanyası sırasında görüldüğü gibi kasıtlı olarak da yaratılabiliyor.

Bu işi fırsat bilen ‘girişimciler’ de bu tip asılsız bilgileri haberleştirerek Google ve Facebook gibi sosyal platformlarda reklam şeklinde yayabiliyor. Bu tip dolandırıcılıklara son zamanlarda teknoloji devi Google’ın AdSense reklam platformunda da rastlanılmaya başlandı.

SAHTE HABERLERE YASAK YOLDA

Reuters’ın haberine göre, bu tip uygulamaların farkına varan ve harekete geçen Google; yanlış tanıtma, bilgi saklama ve içeriği değiştirme gibi manipülasyonlara uğramış reklamların sitelerde yayınlanmasını yasaklayacak.

Facebook da bu konuda geç kalmayarak Google’ın adımlarını izlemek üzere yola çıktı ve kar etmek için sahte haber sitelerinin Facebook reklam platformunda kullanılmasını yasaklayacaklarını açıkladı.

Teknoloji devlerinin ‘sahte haberlere’ savaş açması her ne kadar olumlu gözükse de, bu savaşta Google ve Facebook’un işi hiç de kolay değil.

Dokuz8HABER