DÜNYA

Hindistan, Keşmir bölgesini koronavirüs salgınına karşı karantina altına aldı

Hindistan, isyanın parçaladığı Keşmir bölgesinin ilk koronavirüs vakasını bildirmesinin ardından Perşembe günü bölgede yolları trafiğe kapattı. Ülkenin virüse maruz kalan diğer kısımlarında kamusal alanda toplanmalar virüsün yayılmasını önlemek için yasaklandı.

Nüfusu yoğun olan Güney Asya, dünyanın geri kalanına göre virüsün etkisini azalttı fakat Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka gibi ülkelerde toplam vaka sayısının 500 olması ile süreç hızlandı.

Hükümetler, virüsün yerellerde yayılmasıyla birlikte yetersiz teknik altyapı ve sağlık olanakları konusunda endişeliler.

Keşmir’de düzinelerce insan Reuters’e verdiği röportajda, perşembe günü yolların polis ve askeri birlikler tarafından trafiğe kapatıldığı için mahallelerinden ayrılmalarının engellendiğini söyledi.

Srinagar’ın üst düzey polis amiri Haseeb Babür, Reuters’e verdiği röportajda, virüsün yayılmasını önlemek için vadi boyunca yol barikatları uygulandığını söyledi.
Yakındaki Budgam kasabasından Mohammed Ayub, “Annemi Srinagar’daki hastaneye götürmek için gitmek zorunda kaldım, fakat polis yolu kapattı” dedi. “Son iki saatdir burada bekliyorum. Trafik sıkışıklığı nedeniyle yol kapalı olduğu için artık eve bile gidemiyorum.”

Hindistan’ın bölgede çatışmalı olduğu Pakistan tarafından da söylenen Müslüman çoğunluklu Keşmir, çarşamba akşamı ilk vakasını bildirerek virüsten nispeten daha az etkilendi. Ama yedi milyonluk vadi, Hint yönetimine karşı onlarca yıldır süren isyan nedeniyle dünyanın en yoğun asker barındıran yerlerinden biri ve bölgedeki sakinler, seyahat özgürlüğü konusunda uzun süreli engellere maruz kalmaktadır.

Bu yazının orjinali Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanmış, Gizem Balyemez tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

dokuz8HABER’i takip edin

Video