Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi liderleri, Irak’ta kurulacak yeni hükümetle ilgili ortak tavır belirlemek için başkent Erbil’de bir araya geldi.

Toplantıya Irak Kürdistan Bölgesi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Faik’in yanı sıra, Kürdistan Bölgesi’ndeki partilerin liderleri ve Irak Parlamentosu’ndaki Kürt grupların başkanları katıldı.
Irak Kürdistan Bölgesi’nin Irak Hükümeti görüşmeleri için görevlendirdiği heyetin de katıldığı toplantının ardından açıklama yayınlandı.
Açıklamada, toplantıda Kürdistan Bölgesi heyetinin Bağdat’taki temaslarının ele alındığı belirtilirken şu sonuçlara varıldığı bildirildi:
– Irak’ın içerisinde bulunduğu sorunlara çözüm bulma gücüne sahip bir hükümet için çalışıyoruz. Yeni hükümet, Irak’a istikrarın dönmesi için ciddi çalışmalı. Erken seçimler için çalışmalı ve Irak’taki tüm kesimlerin güvenini almalı.
– Allavi’nin şimdiye kadarki adımları Irak halkının çoğunun güvenine uygun olmamıştır. Yeni hükümetin tüm Irak kesimlerinin isteği doğrultusunda kurulmalı ve programı buna uygun olmalı.
– Kürdistan Bölgesi’nin anayasal konumu ve anayasal tüm haklarının yanı sıra tartışmalı bölgelerle ilgili haklarımız önceliğimizdir. Kürdistan Bölgesi’nin resmi kurumları ve Kürdistan’daki oluşumlar, ortaklık temelinde Irak Hükümeti’ndeki temsilcilerini tayin edecek tek meşru mercidir.
– Irak, büyük iç sorunlarla karşı karşıya ve tarihi bir tehlike sürecinden geçiyor. Dolayısıyla Irak’taki siyasi liderlerin müzakere masasında oturup ulusal birlik kararına varmaları gerekiyor.
– Kürdistan Bölgesi heyeti Bağdat’ta diğer siyasi taraflarla görüşmelerine devam edecektir.