Türkiye’nin de bir dönem Büyükelçiliği’ni yapan ve renkli kişiliği ile bilinen Richard Moore MI6 adıyla da bilinen Gizli İstihbarat Servisi SIS’in başkanlığına getirildi.

Halen Dışişleri Bakanlığı’nda Siyasi Direktörlük görevini yürüten Moore, Türkiye’de görev yaptığı dönemde özellikle sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ve Beşiktaş taraftarlığıyla büyük ilgi görmüştü.

YOUNGER’DEN MOORE’A ÖVGÜLER

BBC Türkçe’nin haberine göre Moore’un MI6 başkanlığı görevine sonbaharda başlaması bekleniyor. Moore, yaklaşık altı yıldır MI6 başkanlığını yürüten Sir Alex Younger’ın yerini alacak. Younger halefinin “mükemmel bir seçim olduğunu” söyledi ve “sakin, angaje, düşünceli ve cesur” sözleriyle övdü.

İSTİHBARAT TOPLAMAKTAN SORUMLU OLACAK

MI6 İngiltere’nin dış istihbarat servisi ve İngiltere dışında istihbarat toplamaktan sorumlu. Kuruluş ana amaçlarını, terörü durdurmak, düşman devletlerin faaliyetlerini aksatmak ve İngiltere’ye bir siber avantaj sağlamak diye tanımlıyor. İç güvenlikten sorumlu istihbarat servisi MI5 ise İngiltere’yi, vatandaşlarını, ülkedeki ve ülke dışındaki çıkarlarını, ulusal güvenliğe yönelik tehditlere karşı korumaktan sorumlu.

MOORE LİBYA’DA DÜNYAYA GELDİ

Libya doğumlu Moore, daha önce de MI6’te çeşitli görevler ve ulusal güvenlik danışmanlığı yapmıştı.
Akıcı Türkçe kounuşan Moore kariyeri boyunca, Vietnam, Türkiye, Pakistan ve Malezya’da görev yaptı. Moore yaptığı açıklamada yeni görevini sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Türkiye’de bulunduğu dönemde Türkçe konuşması ile ilgili sosyal medya takipçilerine de göndermelerde bulunmuştu.