İran’da 2016’dan bu yana tutuklu olan İranlı-İngiliz yardım görevlisi Nazanin Zaghari-Ratcliffe serbest bırakıldı. Zaghari-Ratcliffe’in İran’dan çıkış yasağının kaldırılıp kaldırılmadığı henüz bilinmiyor.

İran’da casusluk suçlamasıyla Nisan 2016’dan beri tutuklu olan İran ve İngiltere vatandaşı yardım görevlisi Nazenin Zaghari-Ratcliffe serbest bırakıldı. Avukatı Hojjat Kermani, beş yıllık cezası dolan Zaghari-Ratcliffe’n serbest bırakıldığını duyurdu.
Duvar’ın aktardığı habere göre, Emtedad isimli internet sitesine konuşan Kermani, “Geçen yıl İran’ın ruhani lideri tarafından affedilmişti. Ancak geçtiğimiz seneyi, ayaklarına bağlı elektronik kelepçe ile ev hapsinde geçirdi. Şimdi bunlar çıkarıldı, serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.
İran yargısından henüz bir açıklama yapılmadı.
Zaghari-Ratcliffe’in İran’dan çıkış yasağının kaldırılıp kaldırılmadığı henüz bilinmiyor. Zaghari-Ratcliffe’in gelecek hafta Pazar günü yeniden mahkemeye çağrıldığı da belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?

Thomson Reuters Vakfı’nın proje müdürü olan Zaghari-Ratcliffe, Nisan 2016’da kızıyla birlikte bir aile ziyareti için İngiltere’ye gitmeyi planladığı sırada, Tahran Havalimanı’nda tutuklanmıştı. İran’da “dini düzeni devirme” suçlamasıyla beş yıl hapis cezası alan Zaghari-Ratcliffe suçlamaları reddetmişti.
İran’la İngiltere arasında Zaghari-Ratcliffe’in serbest bırakılması için pazarlıklar yapıldığı iddiaları da resmen doğrulanmazken, Zaghari-Ratcliffe geçtiğimiz sene cezaevlerindeki Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle ev hapsine alınmıştı.