İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesiyle ilgili bir soruya, “Evet Türkiye ile görüşüyoruz, bu iyi bir gelişme” yanıtını verdi.

Seçim kampanyasının yürütüldüğü bir programda seçmenleriyle bir araya gelen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ile normalleşme sürecine ilişkin sorulan bir soru üzerine “Evet Türkiye ile de görüşüyoruz, bu iyi bir gelişmedir” yanıtını verdi.
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Doğu Akdeniz’e komşu ülkelerle olan ilişkilerin, bölgenin refahı ve huzuru için son derece önemli olduğunu belirten Netanyahu, daha önce de İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, ülkesinin Türkiye ile iş birliğine hazır olduğunu açıklamıştı.
İsrail askerlerinin 31 Mayıs 2010’da Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yaptığı ve 10 Türk vatandaşının öldürüldüğü baskın sonucunda Türkiye Tel Aviv Büyükelçisini merkeze çağırmış, İsrail’in Türkiye’nin tazminat gibi bazı taleplerini karşılaması üzerine 2016’da ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik mutabakata varılmıştı.
Ancak ilişkiler 2018’de İsrail’in Filistinli göstericilere yönelik sert müdahalesi ve orantısız güç kullandığı gerekçesiyle yeniden gerilmiş ve Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi yeniden geri çekilmişti. İki ülke ilişkileri 15 Mayıs 2018’den bu yana büyükelçiliklerdeki geçici maslahatgüzarlar üzerinden yürütülüyor.