Koronavirüsle mücadelede en fazla ölümün yaşandığı İtalya’da halkı ve ekonomiyi bekleyen bir başka tehlike de mafya. Mafyanın salgın sonrasında halkın ihtiyaçları üzerinden yeni sektörlere girebileceği ve zor durumdaki şirketlere el koyabileceğinden endişe ediliyor.

İtalya’da yetkililer, mafyanın koronavirüs nedeniyle yaşanan yıkımı fırsata çevirebileceği uyarısını yaptı. AB’nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya’da mafyalar, geçmişe göre güçsüz olsa da önemli sektörlerdeki şirketleriyle ekonomide bir pay sahibi. İtalyan uzmanlar, küçük ve orta ölçekli işletmelerinin yüzde 65’inin iflas riski altında olduğunu söylüyor.

“MAFYA YENİ SEKTÖRLERE EL ATABİLİR”

Mafya üzerine çalışmalarıyla bilinen yazar Roberto Saviano, yaşanan ekonomik yıkımın mafya tarafından değerlendirilebileceği uyarısını yaptı. Mafyanın ekonomik gücünün hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Saviano, “Mafyaya bağlı şirketler hep hayatın içinde oldu. Kantinler hizmet sektörü, temizlik şirketleri bunların sadece bazıları. Koronavirüs salgınıyla birlikte mafya, halkın neye ihtiyaç duyduğunu biliyor ve bu ihtiyaçları kendi yoluyla karşılayarak ekonomik bir büyüme elde edecek. Cenaze işlemleri, dezenfektan tedariki, ulaşım, gıda ve petrol dağıtımı gibi sektörlerde yaşanan yıkım, daha organize halde olan mafyanın iştahını kabartıyor” dedi.

GEÇMİŞTE YAŞANMIŞTI

Republicana gazetesine verdiği demeçte mafyaların bu sektörlerde zor durumda olan şirketlere fiili olarak el koyacaklarını iddia eden Saviano, “1884 ylında Napoli’nn yarısını öldüren kolera salgınında mafya hükümetin bıraktığı boşlukları iyi doldurdu ve bölgedeki yardıma muhtaç halkın ihtiyaçlarını kendi gücünü artırmak için istismar etti” dedi.

“DEVLETİN MEŞGUL OLMASINDAN YARARLANABİLİRLER”

Reggio Calabria’daki eski bir mafya avcısı olan Giuseppe Pignatone ise salgının “Kaçınılmaz olarak yargının işini önümüzdeki haftalar ve yıllar boyunca daha da zorlaştıracağını” söyledi. İtalya’da yüzlerce sanığın yargılanması durma noktasına geldi. Pignatone ayrıca, polislerin tüm dikkatinin salgınla mücadele üzerinde olacağı için mafyanın daha uygun fırsatlar bulabileceğini belirtti. Salgının ülkenin kuzeyinden güneyine yayıldığına dikkat çeken Pignatone, “Bu bölgelerde mafya oldukça güçlü. Güneyde hükümete karşı bir ayaklanmayı organize etmeleri de oldukça mümkün. Salgın sürecinin başında İtalya’da görülen hapishane isyanlarının arkasında da mafya vardı. İsyanlar sonucunda pek çok mafya üyesi ev hapsine alındı. Bu İtalya için oldukça tehlikeli bir tablo” dedi.

“HAZIRLIKLIYIZ”

Mafya Karşıtı Soruşturma Müdürlüğü Başkanı Govarnale ise ekonomide yaşanabilecek bu tür mafya sızmalarına karşı hazırlıklı olduklarını söyledi. Govarnale,  “Onlar sistemde boşluklar arayacaklar. Şüpheli operasyonlar, yeni şirketlerin yaratılması, kukla şirketler için gözlerimizi açık tutmalıyız. Biz bu sürece hazırlıklıyız” dedi.