AVRUPA BİLİM-TEKNOLOJİ DÜNYA TOPLUM-YAŞAM

Kanserden ölen genç kızın bedeni ‘çare bulunur’ umuduyla donduruldu

Arşiv
İngiltere’de bilim-kurgu filmlerine senaryo olacak bir olay yaşandı. Ekim ayında kanser hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden 14 yaşındaki bir genç kızın annesi, ölen kızının son isteği olan ‘kriyojeni ile dondurma’ yöntemini kullanabilmek için giriştiği hukuk mücadelesini kazandı. Genç kızın bedeni ölümünden hemen sonra donduruldu.
İngiltere’de yaşayan genç kızın annesi, çocuğunun son arzusunu yerine getirmek için girdiği hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, kızının, kriyojenik olarak dondurulma talebini kabul etmeyen babasını haksız buldu.

YÜZLERCE YIL BOZULMADAN KALACAK

“Ölmek istemiyorum ama öleceğim, 200 yıl sonra belki beni uyandırabilirler, bu şansı benden esirgemeyin” diyen İngiliz kızın ölümü üzerine hukuki mücadeleye başlayan anne, babasının tüm itirazlarına rağmen mücadeleden galip çıktı. Genç kızın bedeni ölümünden sonra hemen donduruldu ve böyle ölmeden önceki son dileği de gerçekleşmiş oldu.

Dondurulan bedenlerin nasıl tekrar çözüleceği ise hala bilim dünyasında yanıt arayan bir soru.

-196 DERECEDE UYANMAYI BEKLİYORLAR

Bilim kurgu filmlerinde sık sık kullanılan “kriyojeni” teknolojisinin günümüzde canlılara uygulanması yasak. Dondurulmak için kişinin kanunen ölmüş olması gerekiyor. Sıvı nitrojen ile eksi 196 dereceye soğutulan bedenlerdeki sıvı, hücrelerin parçalamaması için otomobillerdeki antifrizi andıran “gliserol” isimli bir madde ile değiştiriliyor.Metal tanklarda dondurulan bedenlerin çözülmesi de ayrı bir sorun. Şu ana kadarki denemeler hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Uzmanlar nano teknoloji ile başarılı olmayı umut ediyor.

Dokuz8HABER

 

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video