Kolombiya’da silahlı çetelerin koronavirüs tedbirlerine uymayan halkı öldürmeye başladığı ortaya çıktı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kolombiya’da silahlı çetelerin, koronavirüs tedbirlerine uymayanları öldürdüğünü duyurdu.

UYMAYAN HALKA ŞİDDET UYGULANIYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW),  Kolombiya’da silahlı çetelerin, devlet kontrolünün az olduğu bölgelerde Covid-19 tedbirlerine uyulması için halka şiddet uyguladığını açıkladı. HRW’nin yayımladığı rapora göre çeteler, tehdit mesajları göndererek ve kendi koydukları kurallara uymayanları öldürerek halka baskı yapıyor.

EN AZ 9 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Euronews’in haberine göre, geçen aylarda çetelerin, koydukları kurallara uymayan en az 9 kişiyi öldürdüğü vurgulandı. Yaşanan en son cinayette, kendilerine “La Mafia” ismini veren grubu devlet yetkililere şikayet eden Edison Leon hayatını kaybetti. HRW Amerika Sorumlusu Jose Miguel Vivanco, “Covid-19’un yayılmasını önlemek için silahlı grupların uyguladığı merhametsiz ‘cezalar’, Kolombiya’daki yoksul halkın evlerinden çıktıklarında saldırıya uğrama ve öldürülme riski taşıdığı anlamına geliyor” dedi.

“GÜÇLERİNİ ARTIRMAK İÇİN YAPIYORLAR”

Vivanco’ya göre silahlı gruplar, halkın gözündeki meşruiyetlerini artırmak ve daha fazla güce sahip olmak için söz konusu yöntemlere başvuruyor. Bunun yanında sağlık hizmetlerinin de sınırlı olduğu bölgelerde bulunan çeteler, üyelerinin hastalanmasından endişeleniyor.
Kolombiya’da bugüne kadar 159 binden fazla Koronavirüs vakası tespit edilirken, 5 bin 969 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.