Koronavirüs salgını dünya genelinde hızla can almaya devam ederken aşı çalışmaları da sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin sağlık örgütlerinden aşıya yönelik farklı tarihler veriliyor.

Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Gilbert, “Koronavirüs aşısı Eylül’de piyasaya çıkabilir, testler sonuçlanmadan üretime başlanabilir” derken DSÖ ise aşının en erken bir yılı bulabileceğini belirtti.
Oxford Üniversitesi’nden Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert, koronavirüs aşısının Eylül ayında piyasaya çıkabileceğini söyledi. BBC Radio 4’daki Today programına konuşan Gilbert, aşının klinik deneylerinin “çok yakında” başlayacağını söyledi. Gilbert, deneyler bitmeden aşının üretimine başlayıp piyasaya verilmeden önce deney sonuçlarının beklenmesinin daha doğru olacağını söyledi. Aşının üretimine dair süreçlerin de hızla ilerlemesi gerektiğini belirten Gilbert, “Aşıyı büyük hacimlerde üretmemiz gerekecek” dedi ve ekledi:
“Şirketlerin aşı testleri bitmeden üretime başlaması görülmemiş bir durum değil.
“Kimse geliştirdiği aşının işe yaradığı ortaya çıkınca elinde aşı olmadığını söylemek istemez.
“Üretime ne kadar erken başlanırsa bir milyar aşıya o kadar kolay ulaşabiliriz.
“Bu yıl milyar aşıya muhtemelen ulaşamayacağız ama üretime başlamazsak seneye de ulaşamayabiliriz.”

DSÖ: AŞI EN ERKEN BİR YILI BULUR

Reuters’ta yer alan habere göre, BBC’ye konuşan Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Mike Ryan, “Koronavirüs aşısının en erken 1 yıla kadar bulunacağını konuşuyoruz ama gelecek” açıklamasında bulundu.

EDİNBURG ÜNİVERSİTESİ’NDEN WOOLHOUSE İSE DAHA KARAMSAR

Edinburgh Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları salgını uzmanı Prof. Mark Woolhouse, “Çıkış stratejisi konusunda büyük bir sorunumuz var. Sadece İngiltere’nin değil, hiçbir ülkenin çıkış stratejisi yok” diyor. Prof Woolhouse’a göre üçüncü yol ise, hastalığın bulaşma seviyesini düşük tutmak için davranışlarımızın daimi olarak değiştirilmesi.
Bu, herhangi bir salgını önlemek için şimdi uygulanan bazı önlemlerin sürdürülmesini ya da testlerin yaygınlaştırılmasını ve hastaların tecrit edilmesini gerektirecek. Covid-19 enfeksiyonunu tedavi edebilecek ilaçların bulunması da başka stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu ilaçlar, hastalığın başkalarına geçmesini engellemek için belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kullanılabilir. Ya da hastaların hastanelerde tedavi edilmesi, hastalığın daha az ölümcül olmasını sağlayabilir ve yoğun bakım üzerindeki baskıyı hafifletebilir.

AŞIYA 12-18 AY VAR

Aşı, virüse maruz kalan insanlara bağışıklık kazandırarak, hasta olmalarını engelleyecek. Nüfusun yüzde 60’ının hastalığa karşı bağışıklık kazanması halinde salgın riskinin ortadan kalkacağı düşünülüyor. Buna ‘sürü bağışıklığı’ deniyor. ABD’de insanlar üzerindeki ilk aşı geçen hafta denendi. Süreci hızlandırmak için denemelerin, önce hayvanlar üzerinde yapılması kuralı atlandı. Aşı geliştirme araştırmaları görülmedik bir hızda ilerliyor. Ama bu araştırmaların başarılı olacağının ve küresel çapta bir aşılama sürecinin başlayacağının garantisi yok. En iyi tahminlere göre her şey yolunda giderse, koronavirüs aşısı 12-18 ay içinde piyasaya sürülebilecek. Barış döneminde görülmedik derecede sosyal sınırlamalarla karşı karşıya olduğumuz göz önüne alınınca bu çok uzun bir süre.