İki önemli ilaç şirketi Pfizer ve Moderna’nın aşı çalışmalarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini açıklamalarının ardından aşının öncelikli olarak yapılacağı ilk 5 grup açıklandı.

İki önemli ilaç şirketi Pfizer ve Moderna’nın aşı çalışmalarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini açıklamalarının ardından aşının öncelikli olarak yapılacağı ilk 5 grup açıklandı. 250 binden fazla insanın koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybettiği ABD’de, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) direktörü Dr. Anthony Fauci aşının yapılacağı ilk 5 grubu açıkladı.

İLK SIRADA SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Sözcü’de yer alan habere göre, önümüzdeki ayın sonunda  başlanması beklenen aşı için Fauci, listenin  en çok risk altında olanlar ve ekonomiyi yeniden açmak için öncelikli olanlar şeklinde ikili amaçla yürütüleceğini söyledi. Fauci sıralamayı, “İlk sırada sağlık çalışanları olacaktır. Sonra ciddi hastalık problemi olanlar gelecek. Üçüncü sırada öğretmenler var. Çocuk bakıcıları dördüncü sırada yer alacak. Beşinci sırada ise toplumda aktif görev alan siyasetçiler ve devlet adamları gelecek” diyerek aktardı.