Mısır’ın başkenti Kahire’de dört kadın aktivist, çarşamba günü  Covid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla yaptıkları mahkûmların serbest bırakılması çağrısından sonra tutuklandılar. Kefalet ödemelerine rağmen serbest bırakılmadılar.

Dört insan hakları savunucusu, çarşamba günü koronavirüs salgınının yayılımını önlemek için mahkûmların serbestiyeti çağrısıyla yer aldıkları Kahire’deki bir protesto sonrası geç saatlerde gözaltında kaldı.
Mısır şimdiye kadar 210 koronavirüs vakası ve virüs kaynaklı altı ölüm rapor etti.

“MAHKUMLAR SERBEST BIRAKILSIN”

Çarşamba günü erken saatlerde, Kahire’nin merkezinde yapılan hükümet binası önündeki protesto esnasında, yetkililerin protestoculara eyleme müsaade edilmediğini söylemesi ardından roman yazarı Ahdaf Soueif, kız kardeşi Leyla Soueif, Mona Seif ve politika bilimi profesörü Rabab el-Mehdi alındı.
Dört kadın, aralarında duruşma öncesi gözaltında tutulan aile üyelerinin de olduğu mahpusların salınması talebiyle pankart açtı.
Avukat Khaled Ali’ye göre, bir Kahire savcısı 5000 EGP (Mısır Lirası) ödedikten sonra kefaletle serbest bırakılmalarına karar verdi. Kadınların kefalet bedelini ödedikleri biliniyor fakat hâlâ yetkililer tarafından tutulmaktalar.
Mısır medya kuruluşu Mada Masr, Leyla Soueif’in diğer üç kadının tutulduğu Qasr al-Nil polis karakolundan, Kahire’nin Beşinci Yerleşke’sindeki Ulusal Güvenlik Merkezi’ne alındığını bildirdi.
Leyla Souef’in kızı, sol görüşlü aktivist Alaa Abdel Fattah’ın kız kardeşi Mona Seif şu anda duruşma öncesi gözaltında.

“HAPİSHANELERDE ÖNLEM ALINSIN” TALEBİ

Mona Seif protesto esnasında “Devletin koronavirüs krizini göz önünde bulundurarak, Mısır hapishanelerinde ciddi önlemler alması istemiyle bakanlar kurulunun önündeyiz” dedi.
“Hepimiz biliyoruz ki normal durumlarda bile Mısır hapishaneleri aşırı kalabalık, hücreler yetersiz havalandırma ve gün ışığı yokluğuyla hastalıkların merkezi,” şeklinde konuşmasına ekledi.
Birçok insan hakları örgütü, ülkenin herkesçe malum olan kötü bilinen, aşırı kalabalık hapishanelerinde Covid-19 salgınını önlemek üzere Mısırlı yetkilileri acil bir tedbir olarak mahkûmları geçici surette serbest bırakmaya çağırdı.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi’nin 2014’te iktidara gelmesinden bu yana 60 binden fazla siyasi mahkûmun Mısır hapishanelerinde çürüyüp gittiğini tahmin ediyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika araştırmacısı Amr Magdy, örgütün önceki raporlarına referans vererek, hapishane görevlilerinin son yıllarda hastalıkları tedavi edilebilecek düzeydeki mahkûmların bile, diyabet ya da kalp rahatsızlıkları gibi, ölmesine göz yumduğunu söylüyor. Ve şöyle devam ediyor Middle East Eye için yazdığı köşeyazısında: “Eğer Mısır hapishanelerinin günlük yaşantısı buysa, sistem kesinlikle koronavirüs gibi bir salgınla karşı karşıya gelmeye hazırlıklı değil.
Bu yazının orjinali Middle East Eye tarafından yayınlanmış, Ebrar Başyiğit tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.