DÜNYA

Koronavirüs salgını giderek yayılıyor, ölü sayısı artıyor

Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüs salgınında ülke dışından ilk ölüm haberi geldi. Ölü sayısı 361’e yükseldi. Vaka sayısı ise 14 bini aştı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını sürüyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden ve virüsten etkilenenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Virüsün ortaya çıktığı günden bu yana en fazla vaka pazar kaydedildi.

Bir günde 2 bin 829 kişiye yeni koronavirüs teşhisi konuldu.

RUSYA, ÇİN’LE DEMİRYOLU ULAŞIMINI DURDURDU

Rusya, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Çin’le yolcu demir yolu ulaşımını durdurma kararı aldı.

Rusya Demiryolları Şirketinden (RZD) yapılan yazılı açıklamada, salgın nedeniyle Çin ile yolcu demiryolu ulaşımının 3 Şubat saat 00.00’dan itibaren geçici süreliğine durdurulduğu bildirildi.

ENDONEZYA VATANDAŞLARINI TAHLİYE ETTİ

Endonezya Wuhan’da bulunan vatandaşlarını tahliye ederek Batam’daki Hang Nadim uluslararası havaalanına getirdi.

Havalimanına gelen Endonezya vatandaşları uçaktan indikleri an üzerlerine dezenfektan sıvı sıkıldı.

Vatandaşlarını Çin’den tahliye eden ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Bangladeş ve Endonezya da bulunuyor.

UMMAN UÇUŞLARI DURDURDU

Umman, Çin’in Wuhan kentinde başlayan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle bu ülkeye uçuşları durdurdu.

Umman Sivil Havacılık Kamu Otoritesi sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bugünden itibaren yeni bir duyuruya kadar Çin’e uçuşların askıya alındığını açıkladı.

ÇİN DIŞINDA İLK ÖLÜM FİLİPİNLER’DE

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, virüsten etkilenenlerden bin 795’inin durumu ciddi. Hastalık beş ülkede Çin’de bulunmamış insanlara da bulaşmaya başladı. Çin dışındaki ilk ölüm haberi ise Filipinler’den geldi. Dünya Sağlık Örgütü Filipinler Temsilcisi Rabindra Abeyasinghe, yaptığı açıklamada, geçen hafta başkent Manila’da öksürük ve boğaz ağrısından şikayetiyle doktora giden ve yapılan tetkiklerde corona virüsü teşhisi konulan 44 yaşındaki bir Çin vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı. Filipinler’deki koronavirüsünden ölen kişinin, Çin’in dışında bu virüsten yaşamını yitiren ilk kişi olduğu bildirildi.

İSPANYA’DA DA İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Virüs İspanya’da da ilk kez görüldü. İspanya Sağlık Bakanlığı, Kanarya Adaları’ndan La Gomera’daki bir kişiye corona virüsü tanısı konulduğunu doğruladı. Hastanın, corona virüsü bulunan bir Alman hastayla temas kurduğu öğrenildi. Virüsün yayıldığı Hubey eyaletindeyse sokaklar bomboş. Yollar trafiğe kapatıldı. Toplu taşıma seferleri iptal edildi.

15 milyon nüfuslu Tianjin şehrinde bir sonraki açıklamaya kadar okullar ve işyerleri tatil edildi. Virüsün yayılmasını kontrol altına almak amacıyla Çin genelinde seyahatlere kısıtlamalar getirildi.

AVUSTRALYA SINIRLARI HERKESE KAPATTI

Avustralya ise önlem amacıyla Çin’den gelen tüm yabancı vatandaşların ülkeye girişini yasakladı. ABD ve Singapur ise son zamanlarda Çin’i ziyaret edenlerin ülkeye girişi kısıtlamaya yönelik önlemler aldıklarını açıkladı. Çok sayıda havayolu şirketi salgın nedeniyle Çin’e uçuşları askıya aldı. Avrupa Birliği’nden acil tıbbi malzemeleri için yardım istendi. Öte yandan Wuhan eyaletinde koronavirüsü bulunan hastaların tedavi edilmesi için kullanılması planlanan 2 hastanenin inşası günlerdir devam ediyor.

ÇİN’DE 243 HASTA TABURCU EDİLDİ

Yetkililer 34 bin metrekarelik bir alanda yapımı süren bin yataklı ilk hastanede pazartesi günü hastaların tedavisine başlanmasının planlandığını duyurdu.

Çin’de 243 hastanın tedavi sonrası taburcu edildiği belirtiliyor. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunduğu ifade ediliyor.

İngiltere, ABD, Fransa, İtalya gibi 20’den fazla ülkeye yayılan virüsün, sağlık sistemi zayıf ülkelerde de görülmeye başlaması üzerine Dünya Sağlık Örgütü küresel acil durum ilan etmişti.

GOOGLE İLE DSÖ KORONAVİRÜS KONUSUNDA ANLAŞTI

Google aramalarında ilk sırada DSÖ’nün koronavirüs bilgilendirmesi çıkacak artık

Çin’den başlayıp dünya geneline yayılan koronavirüse ilişkin binlerce farklı bilgi internet ortamında dolaşıyor. Bu bilgilerin birçoğu da teyit edilmiş bilgiler değil.

Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) bu konudan şikayetçi. DSÖ, Google ile anlaşarak ‘koronavirüs’ aramalarında ilk sırada DSÖ’nün bilgilendirme linkinin çıkmasını garantiledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakalarına rastlandığını duyurdu.DSÖ Yönetim Kurulu toplantısının 146. oturumunun açılışında konuşan Ghebreyesus, Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüse yönelik geçen hafta “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu (PHEIC)” ilan ettiklerini anımsattı.

Ghebreyesus, Çin’e karşı ticaret ve seyahat kısıtlamalarına karşı olduklarını tekrarlayarak, “Uluslararası seyahat ve ticarete gereksiz yere müdahale edecek tedbirleri almak için bir neden yok.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, Çin’in virüse karşı verdiği mücadeleden övgüyle bahseden Ghebreyesus, PHEIC kararını virüsten etkilenen sağlık durumu zayıf ülkeler için aldıklarını yineledi.

Sosyal medyanın önemi

Ghebreyesus, koronavirüse ilişkin Twitter, Facebook ve TikTok gibi sosyal medya mecralarında yayılan yanlış bilgi ve söylentilerden yakındı. Bu konuda Google ile iş birliği yaptıklarını belirten Ghebreyesus, “Bu amaçla, koronavirüs hakkında bilgi arayan kişiler için arama sonuçlarının en üstünde DSÖ bilgilerini görmelerini sağlamak için Google ile çalıştık.” diye konuştu.

Ghebreyesus, Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakasına rastlandığını ve Filipinler’de 1 kişinin virüsten öldüğünü, Çin’de ise can kaybının 364’e, virüs bulaşan kişi sayısının da 17 bin 238’e ulaştığını kaydetti.

Geçen hafta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Pekin’de görüşen Ghebreyesus, konuşmasının bir bölümünde öksürünce, “Endişelenmeyin, koronavirüs değil.” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Çarşamba’dan itibaren Çin’den gelecek bütün uçuşlar iptal edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen bütün uçuşları durdurma kararının alındığını bildirdi.

Koca, Japonya, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelenlere yönelik termal kamera uygulamasına başlanacağını da duyurdu.

ÇİN’DEN GELEN TÜRKLERDE KORONAVİRÜSE RASTLANMADI

Koca, Çin’den Türkiye’ye getirilen vatandaşlarla ilgili açıklamasında “61 kişinin alınmış numune sonuçları çıktı. Negatif olduğu yani koronavirüs hastası olmadıkları belirlendi” dedi.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video