DÜNYA SAĞLIK

Koronavirüsten ölenlerin sayısı hızla artıyor

Son bilgilere göre koronavirüsten ölenlerin sayısı 427’ye , virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı 20 bin 624’e yükseldi.

Dün Çin’den gelen haberde Vuhan’da 10 günde hastane yaptığı bilgileri gelmişti.

Vuhan’da bir sergi alanı hastaneye dönüştürüldü. Pekin hükümeti neredeyse tüm şehri hastaneye dönüştürdü. Koronavirüsün doğduğu yer olan Wuhan’da bir sergi merkezi hastaneye dönüştürüldü. Yetkililer hastaneye dönüştürülen bu binalara yeni tip koronavirüse dair hafif semptomları olan hastaların nakledileceğini duyurdu.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkili olan koronavirüsten ölenlerin sayısı 425’e, 2 bin 788’inin durumu ciddi olmak üzere virüsten etkilenen kişi sayısı 20 bin 438’e çıktı. Çin dışından ölenlerle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 427 oldu.

Virüs taşıdığı şüpheli olanların sayısının 23 bin 214’e, müşahede altına alınanların sayısı ise 171 bin 329’a ulaştı. Toplam taburcu edilen hasta sayısı 632 oldu.

Bununla birlikte Çin anakarası dışında tespit edilen vaka sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 15, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 8’e çıktı.

SON 24 SAATE 64 CAN KAYBI

NHC, ayrıca ülkede koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 64 can kaybı yaşandığını, yeni tespit edilen vaka sayısının 3 bin 235 olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte NHC, üldeki can kaybının 414’ünün koronavirüs salgının merkez üssü olan Hubey eyaletinde gerçekleştiğini, eyaletteki vaka sayısının ise 13 bin 522’ye yükseldiğini kaydetti.

FİLİPİNLER VE HONGKONG’TA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çin’in dışında ilk kez Filipinler’de bir kişi koronavirüsten hayatını kaybederken bugün de Hongkong’ta bir kişi yaşamını yitirdi.

YOLCU GEMİSİNE KORONAVİRÜS KARANTİNASI

Japonya’ya yanaşan yolcu gemisinden daha önce inen bir kişide korona virüsünün tespit edilmesinin ardından, içinde 3 bin 500 yolcu ve personel bulunan gemi tedbir amaçlı karantinaya alındı.

Japonya’nın başkenti Tokyo yakınındaki Yokohama Limanı’na yanaşan yolcu gemisi, daha önce gemide seyahat eden bir yolcuda korona virüsüne rastlanmasının ardından karantinaya alındı. Pazartesi akşamı içindeki 2 bin 500 yolcu ve bin personel ile Yokohama’ya gelen gemide önceden yolculuk eden Hong Konglu bir kişi, gemiden Hong Kong’da indikten sonra kendisine korona virüsü teşhisi kondu.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video